2022-07-03 07:50:41 | Son Güncelleme : 2022-07-03 08:56:04

Milletvekillerinden gece yarısı ‘maaş’ operasyonu! Zamları alıp tatile çıktılar

Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Tatil öncesinde TBMM’de gece yarısı verilen önerge ile emekli milletvekillerin maaşı memur katsayısına bağlandı. 2023 yılında girmesi planlanan düzenlemede yürürlük tarihi öne çekilmesi ile birlikte 40 bin lirayı aşan zamlı maaşlar Temmuz’dan itibaren milletvekillerinin cebine girecek.

Milletvekillerinden gece yarısı ‘maaş’ operasyonu! Zamları alıp tatile çıktılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Uzun zamandır tartışılan emekli milletvekillerin şikayetçi olduğu maaş krizi Meclis’te yapılan düzenleme ile çözüldü. Plan ve Bütçe Komisyonunda torba teklife eklenen bir madde ile önce TBMM eski başkanları, eski başbakanlar ve emekli milletvekillerinin maaşlarının Cumhurbaşkanı Ödeneği’ne endeksli olması uygulamasına son verildi.

YÜRÜRLÜK TARİHİ 2023 BELİRLENDİ AMA…

Ardından da, maaşların memur maaş katsayısına bağlanması kararlaştırıldı. Böylece eski TBMM Başkanı ve eski başbakanların maaşları 30 bin liraya, emekli milletvekillerinin maaşları ise 28 bin liraya yükseltildi. Ancak maaş artışlarına ilişkin düzenlemenin yürürlük tarihi Ocak 2023 olarak belirlendi.

EMEKLİ VEKİLLER KULİS YAPTI, ZAMLI MAAŞI TEMMUZ’A ÇEKTİ

Eski milletvekilleri 2023 yılını duyduktan sonra harekete geçti ve uygulamanın temmuz ayında başlatılması için siyasi parti grup yönetimleri nezdinde kulis yaptı. Meclis Genel Kurulunda torba teklif görüşülürken, eski TBMM Başkanı ve eski başbakanlar ile eski milletvekillerinin maaşlarının memur maaş katsayısına bağlanarak, zam yapılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlük tarihinin değiştirilmesine ilişkin önerge verildi. Önergenin kabul edilmesiyle, maaş artışı uygulaması temmuz ayına çekilmiş oldu.

40 BİN LİRAYI AŞTI

Böylece 18 bin lira olan emekli milletvekili maaşı Temmuz itibarıyla 28 bin liraya yükseldi. 15 Temmuz’dan itibaren memura yapılması beklenen yüzde 40’lık artışla birlikte emekli milletvekillerinin maaşı 40 bin liraya yaklaşacak. Hem emekli maaşı alan hem de halen milletvekilliği yapanların temmuz zamlarından sonraki toplam aylıkları ise ek ödemelerle birlikte 100 bin lira civarında olacak. TBMM eski başkanları ve eski başbakanların aylıklarının ise temmuz zamları ile 43 bin liraya yükselmesi bekleniyor

Ali 3 Temmuz 2022 10:03

Yazıklar olsun. Bedelli affınıda bilerekten zamlı uygulanacaktır.bu ülkede garibani bir kere zengini 10 kere düşünüyorlar.