2021-12-27 00:18:33

Mustafa Destici'den zincir marketlere tepki: Dolar düştü ama fiyatlar düşmedi

Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici, dolardaki düşüşe rağmen fiyatların aşağı inmemesine tepki gösterdi. Üretici ve tüketicilerin mağdur olduğunu, aradaki simsarların fahiş kazançlar elde ettiğini dile getiren Destici, zincir marketlere yönelik cezaların da artırılması çağrısını yaptı.

Mustafa Destici'den zincir marketlere tepki: Dolar düştü ama fiyatlar düşmedi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Mersin’in Erdemli ilçesinde partisinin ilçe kongresine katıldı. Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki kongrede konuşan Mustafa Destici, doların 18 liradan 10 lira civarına inmesine rağmen ürün fiyatlarında indirim olmamasına tepki gösterdi. Üretici ve tüketicilerin mağdur edildiğini, kazananın ise simsarlar olduğunu dile getiren Destici, "Şimdi döviz düştü, 18 liradan 10 lira bantlarına geldi ama 18 lira olan bir ürünün fiyatı henüz 10 liraya, 11 liraya gelmedi" dedi.

"ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ MAĞDUR, KAZANAN SİMSARLAR"

Erdemli’de üreticide limonun 1 veya 1,5 liraya satıldığını anımsatan Destici, "Ankara'da markette 8-10 lira ya da burada 2 lira olan mandalina, portakal, orada 8 lira 10 lira. Bunlara da mutlaka bir çözüm bulunması lazım. Burada üretici, tüketici mağdur ediliyor aradaki simsarlar maalesef ki maalesef çok fahiş fiyatlar kazanıyorlar. Onun için bu engellenmeli asıl üretici kazanmalı, tüketici uygun fiyattan pazardan ya da marketten Türkiye’de yetişen ürünü alabilmelidir. Döviz yükseldi, fiyatlar da ona orantılı olarak yükseldi. Şimdi döviz düştü, 18 liradan 10 lira bantlarına geldi. Ama 18 lira olan bir ürün henüz daha fiyatı 10 liraya, 11 liraya gelmedi. O zaman gerekçe olarak neyi söylüyorlardı, dövizdeki yükselişi söylüyorlardı. O zaman döviz düştü ise o fiyatların da aynı oranda düşmesi lazım. Henüz bunu göremiyoruz. Hafif bir düşüş var ama istenilen seviyede değil" ifadelerini kullandı.

5 BÜYÜK MARKET İÇİN CEZA ÇAĞRISI

5 büyük markete fahiş fiyatla ürün sattıkları ve gerekli indirimleri yapmadıkları için ceza kesildiğine de değinen Destici, "Gerekiyorsa bu cezalar daha da arttırılmalı ve vurgunun karaborsacılığın, fırsatçılığın mutlaka önüne geçilmeli vatandaşımız vurgunculara fırsatçılara ezdirilmemelidir" dedi.

GAZİANTEP'TEKİ PİTBULL SALDIRISINA TEPKİ

Gaziantep’te yaşanan pitbull saldırısına da değinen Destici, "Bir kız çocuğumuzu pitbull köpeği parçaladı adeta. Gerçekten ne kadar üzüntü verici bir şey. Birisinin keyif için taşıdığı köpek geliyor sizin çocuğunuzu parçalıyor. Topumun içinde nasıl böyle insanlar yetişti. Sanki saldırıya uğrayan kız çocuğu değilmiş gibi site yönetimi kamuoyuna yansıdı diye babasını işten çıkartıyor. Allah’tan Sayın Cumhurbaşkanımızın olaydan haberi olması ve onun girişimleriyle şimdi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde işe başlayacak. Ama bunlar kabul edilebilir bir şey değil. Toplumumuzun öncelikle bu insanı değerlere, kültürümüze ve inancımıza sahip çıkmalıyız" diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler