2022-05-19 19:35:00 | Son Güncelleme : 2022-05-19 22:32:09

Özcan’ın sığınmacılara karşı tahrik ilanı savcılık kararıyla toplatıldı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sığınmacıları hedef alan, "Artık istenmiyorsunuz. Dönün evinize" ifadelerinin yer aldığı bilboardları kentin işlek noktalarına astırdı. Tahrik içeren ifadeler nedeniyle harekete geçen savcılık, bilboardların kaldırılması kararını verdi.

Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Bolu’da, belediye başkanı seçilmesinin ardından kentteki sığınmacıları istemediğini dile getiren ve şehri terk etmelerine yönelik aldığı kararlarla gündeme gelen Başkan Tanju Özcan, sığınmacıların ülkelerine dönmesi için Arapça ve Türkçe yazılı ilanlarla 'Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize' çağrısı yapmıştı.

Kentin farklı noktalarındaki bilboardlara asılan ilanlardan rahatsız olan vatandaşlar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şikayetler inceleyen Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı “nefret ve ayrımcılık” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Bilboardlara asılan afişler ise polis ekipleri tarafından kaldırıldı.

TAVRIMIN ARKASINDAYIM

Konuyla ilgili konuşan Özcan, “Savcılık afişleri toplatma kararı vermiş. Böyle bir şey olmaz ki. 'Sığınmacılar ülkemizde kalsın' demek suç olmuyor da dönün artık ülkenize, sizinle paylaşacak ekmeğimiz kalmadı demek mi suç oluyor. Ben bu tavrımın arkasındayım” dedi.

KAFASINDAN UYDURMUŞ

Özcan, kendisi hakkında Zafer Partisi’ne katılacağına yönelik iddialarla ilgili şunları söyledi:

Barış Yarkadaş benim geçmişte milletvekili olarak çalıştığım bir arkadaşım. Kafasından uydurmuş. Ümit Özdağ da benim geçmişte milletvekilliği yaptığım, şu anda bir siyasi partinin genel başkanı. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ne sonradan gelmiş olanlardan değilim. Gençlik kollarından itibaren bu partinin neferiyim. Dolayısıyla ben Cumhuriyet Halk Partisi’nden kovulmadığım sürece herhangi bir partiye gitmem. Her partiye saygım var ama benim parti değiştirmek gibi bir düşüncem yok. Bunları da siyasi rant elde etme adına da söylemiyorum.

İDARİ YARGIYA TAŞIRIZ

Öte yandan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Bolu Belediye Başkanlığı'nın kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına ilişkin kararında ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetti. Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Karara ilişkin pişman olmadığını söyleyen Özcan, “Ceza verdiyse idari yargıya taşırız. Ben yaptıklarımın, söylediklerimin suç olduğuna inanmıyorum. Bir Türk milliyetçisi ve vatansever olarak bunları söylemeye devam edeceğim. Yaptıklarımdan ve söylediklerimden pişman değilim. Hiçbir zaman da olmayacağım” diye konuştu.

Etiketler
Benzer Haberler