Tarih : 04.10.2021 - 12:10 Yorum : 0

Pakdemirli: Su Kanunu’nu TBMM’ye sunmak istiyoruz

Türkiye’de suyun yönetiminin 1926 yılında çıkarılan bir kanun çerçevesinde uygulandığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımıza arz edeceğimiz Şura Sonuç Bildirgesi ile inşallah Su Kanunu’nu da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmak istiyoruz” dedi.

Pakdemirli: Su Kanunu’nu TBMM’ye sunmak istiyoruz

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan Cumhuriyet tarihinin ilk Su Şurası için, 11 ayrı çalışma grubunda Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra 66 üniversiteden 141 akademisyen, 38 ulusal sivil toplum kuruluşundan katılımcılar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, büyükşehir belediyeleri yetkilileri, su ve kanalizasyon idarelerinden temsilciler, 32 özel sektör ile su kullanıcılarını da kapsayan toplam 1 bin 631 katılımcının fikir ve önerilerini sundu.

'SONUÇ BİLDİRGESİ'NE DÖNÜŞECEK

7 aydır devam eden Su Şurası için, 11 ayrı çalışma grubu sonuç raporlarını hazırladı. Çalışmalar sonucunda ortaya çıkan raporlar, Su Şurası Sonuç Bildirgesi’ne dönüşecek. Söz konusu Su Şurası üzerine Ankara’da özel bir otelde zirve düzenlendi. Zirveye, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe katıldı.

KADİM TOPRAKLARA BEREKET SUNACAKTIR

Suyun öneminin vurgulandığı tanıtım filminin oynatılmasının ardından konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, suya sadece tarım ve orman boyutu olarak bakmadıklarını dile getirerek, “Bizim hedefimiz; her bir vatandaşımızın, bugün de yarın da temiz suya erişimini sağlamak, su kaynaklarımızı korumak, verimli kullanmak ve suyumuzu geleceğe umutla taşımak oldu. Su şurası, bu hedefe ulaşmak için bizim yol haritamızdır. Su şurasında alınan kararlar, gelecek nesillerimiz için; suyun, gıdanın, medeniyetin, temiz enerjinin güvencesi olacaktır. Yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalar, bu milletinin su gibi aziz insanlarına umut, bu kadim topraklara bereket sunacaktır” dedi.

Suyun sınırsız bir kaynak olmadığını belirten Pakdemirli, “Artık suya göre bir düzenin kurulacağı, küresel mücadelelerin ortak noktasında suyun olacağı zamanlara girdik, giriyoruz” ifadelerini kullandı.

Su güvenliğinin gıda güvenliği olduğunu belirten Pakdemirli, “Bundan sonra suyumuzu, muslukları sonuna kadar açarak değil, tarlalara gelişi güzel salarak değil, başköşemizde tutarak, vatan bilerek korumalı, doğru yöneterek, israfı önleyerek, en verimli şekilde kullanmalıyız. Kullanmak da zorundayız” diye konuştu.

HER GÖRÜŞÜ DİNLEDİK, HER ÖNERİYİ NOT ETTİK

Bakanlık olarak sulama yatırımlarının yanı sıra suyun geleceğini de planladıklarını belirten Bakan Pakdemirli, “29 Martta başlattığımız Cumhuriyet tarihimizin ilk su şurasında, ilgili Bakanlıklar, akademisyenler, belediyeler, STK’lar, özel sektör ve su kullanıcılarını kapsayan toplam 1 bin 631 katılımcıyla birlikte su alanında, A’dan Z’ye tüm konuları masaya yatırdık. 11 çalışma grubunda, su güvenliğinden, su hukukuna, tarımsal sulamadan havza bazında su yönetimine, su kaynaklarının geliştirilmesinden iklim değişikliği ve meteorolojiye kadar suyla ilgili aklınıza gelecek tüm konulara, 7 ay boyunca tüm paydaşlarla birlikte detaylı olarak çalıştık. Bunun yanında, 84 Milyon vatandaşımızın suyla ilgili görüşlerini, varsa projelerini almak için susurasi.gov.tr web sayfası içinde ‘Fikrini Bildir’ bölümünü oluşturduk. Sözün özü, her bir fikri dinledik, her öneriyi not ettik” dedi.

KAMUOYUNA AÇIKLANACAKTIR

Su Şurası için toplam 1 buçuk milyon saatlik yoğun bir tempo harcandığı bilgisini veren Bakan Pakdemirli, “Çalışma gruplarımızdaki 1 bin 631 katılımcımız kişi başı ortalama 920 saat emek harcayarak oluşturdukları raporlarını Ağustos ayı sonu itibariyle tamamladı. Bu raporlar doğrultusunda, her bir çalışma grubu için sonuç belgeleri hazırlandı. Konuşmamın başında söylediğim gibi, bu ayın son haftasında, tüm sonuçlar değerlendirilerek, nihai belgemiz olan Birinci Su Şurası Sonuç Belgesi, Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna açıklanacaktır” değerlendirmesini yaptı.

ALTI YILDA BİR GÜNCELLEMEYİ HEDEFLİYORUZ

İklim değişikliğinin bazı bölgelerde aşırı yağış, taşkın afeti, bazı bölgelerde ise kuraklık olarak kendisini gösterdiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Ülkemizdeki 25 nehir havzasının her birinde, hem taşkın hem de kuraklık yönetim planlarını hazırlıyoruz. Amacımız, önceden yaptığımız bu planlama sayesinde, taşkın ve kuraklık risklerinin olası zararlarını en aza indirmektir. 15 Nehir havzası için kuraklık yönetim planlarını tamamladık. 2023 yılı sonuna kadar 25 havzanın tamamında bu planları bitireceğiz. Taşkın yönetim planlarında ise 23 havzada çalışmaları tamamladık. 2023 yılı sonuna kadar ülkemizdeki tüm havzalar için taşkın yönetim planlarını hazırlamayı ve bu planları en geç altı yılda bir güncellemeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

SU KANUNU TBMM'YE SUNMAK İSTİYORUZ

Bakan Pakdemirli, Türkiye’de suyun yönetiminin 1926 yılında çıkarılan bir kanun çerçevesinde uygulandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Su Şurası süresince tüm çalışma gruplarında bu kanunun günümüz gerçeklerine uygun ve uyumlu olmadığı konusunda, tüm paydaşlarımızla hemfikir olduk. Su Kanunu’nun taslak metnini, Su Şurası kapsamında yeniden gözden geçirdik. Su Kanunu’nu, suyun tek elden yönetimi hedefimiz çerçevesinde, tüm paydaşların görüşlerini alarak, ortak akılla değerlendirdik. Cumhurbaşkanımıza arz edeceğimiz Şura Sonuç Bildirgesi ile inşallah Su Kanunu’nu da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmak istiyoruz.”

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber