Tgrt Haber
09 Aralık 2023 19:15 - Güncelleme : 09 Aralık 2023 19:40

'Siyasi akraba' ittifak için kolları sıvadı, Akşener'e tavsiyelerle gidecek: Kilit yerlerde 'İnce' formülü

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP ile ittifaka hayır diyen İYİ Parti lideri Meral Akşener ile yapacağı görüşmede kendisine 'kilit yerlerde inat etmemesi' yönünde tavsiyede bulunacağını belirtti.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
'Siyasi akraba' ittifak için kolları sıvadı, Akşener'e tavsiyelerle gidecek: Kilit yerlerde 'İnce' formülü
Meral Akşener, CHP, Yerel Seçim, Ekrem İmamoğlu

Yerel seçimlere çok az bir süre kala muhalefet cephesinde 'iş birliği' hesapları devam ediyor. İYİ Parti'den 'ret' cevabı alan CHP, rotayı diğer partilere çevirdi. İmamoğlu ile Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'nin görüşme yaptığı öğrenilirken İzmir için İnce'nin düşünüldüğü iddia edilmiş, İmamoğlu bu iddiaları yalanlamıştı. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, gazeteci Fatih Altaylı'ya yaptığı açıklamada, Özel ve Akşener ile yapacağı görüşmelere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"SENİN İÇİN NE YAPABİLİRİM?"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla yaptığı görüşmeyi anlatan İnce, “Ekrem İmamoğlu’nu ben aradım. Kendisini uzun zamandır tanırım. Ben kendisi ile tanıştığımda Beylikdüzü İlçe Başkanı idi. Siyasette bunlar vardır. Bazen biz daha üst makamda oluruz, bazen de yer değiştiririz. Ben onu aradım ve görüşmek istedim. Kendisine şunu söyledim, ‘İstanbul’u kazanmak önemli idi. Ama kaybetmemek daha önemli. Senin kaybetmen Cumhuriyetçilerin moralini bozar. Senin o yeri koruman lazım. Ben senin için ne yapabilirim?’ dedim" dedi. 

"İSTANBUL'U KAYBETMEMEK LAZIM"

İnce, "Ben aday olmadığım Cumhurbaşkanlığı seçiminde İstanbul’da 103 bin oy aldım, bir o kadar da iptal edildi. Bu demektir ki Memleket Partisi’nin burada en az 250 bin oyu var. Geçen seçimde 14 bin oy farkla kazandığı düşünülürse bu destek bence önemli. İstanbul’u kaybetmemek lazım” diye ekledi. 

"BİR BAKARSIN İZMİR GİDİVERMİŞ"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'le de görüşeceğini söyleyen İnce, “Özgür Bey’e saygısızlığım söz konusu olamaz. Onunla da buluşacağız ama Ekrem Bey ile buluşmam kurumsal değildi. Sadece onun için ne yapabileceğimi sordum. Özgür Özel’le de buluşacağız. Şimdi o Almanya’ya gidiyor. Benim de bir yurt dışı seyahatim var. Özgür Bey ile Salı günü buluşacağız" şeklinde konuştu. 

Altaylı'nın "Özgür Özel ile İzmir’de adaylık konusunu mu konuşacaksınız?" sorusu üzerine ise İnce "İzmir adaylık konusu diye bir şey yok. Olmayan teklifin konusu olmaz. Böyle bir teklif yok ki, bunun üzerine konuşalım. Oradaki mesele şu. Ben İzmir konusunda CHP’yi uyardım. İzmir’i çantada keklik görüyorlar ama bu kez İzmir öyle çantada keklik falan değil. Yanlış bir adayla İzmir’i kaybederler. HDP’nin İzmir’e Sırrı Süreyya Önder’i aday göstereceği konuşuluyor. HDP’nin ya da HEDEP’in İzmir’de ciddi bir oyu var ve Sırrı Süreyya Önder bu ciddi oyu toparlar. İyi Parti’nin adayı Özlale de bir miktar oy alır. Bir bakarsın İzmir de gidivermiş. İzmir’de kimi göstersem alırım kafasından çıkmaları lazım. Bunu söyledim ben. CHP’nin yeni yönetiminin ayakları henüz yere basmıyor. Bunun için kendileri ile konuşup uyarmaya çalışıyorum” yanıtı verdi.

"ERDOĞAN İYİ PARTİ'NİN ADAYI YAPARSA..."

İnce, yerel seçimde Ankara Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili de "korkulu" olduğunu belirterek "Tayyip Erdoğan’ın eli her yere uzanıyor. Elindeki güçlü bir ismi, İyi Parti’nin adayı yaparsa, Ankara da zora girer. Güçlü bir ilçe belediye başkanını İyi Parti’den aday yaptırırsa, Mansur Yavaş’ın işi zora girer” diye konuştu. 

AKŞENER'E İTTİFAK TAVSİYESİ: KİLİT YERLERDE İNAT ETME

Özel'den sonra da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bir araya geleceğini aktaran İnce, Akşener ile yapacağı görüşmeye ilişkin de, “Meral Hanım siyaseti iyi bilir aslında. Ona da söyleyeceğim şu. ‘Kilit yerlerde inat etme’ tavsiyesinde bulunacağım. Geçen seçim kendi partisi için de çok olumlu bir iş birliği yapmıştı yerel seçimde. Mesela Nazilli’de belediye başkanlığını kazandı. Gerçi İyi Partili başkan sonra AK Parti'ye geçti ama böyle yerler var. Buralarda İyi Parti’nin duruşu önemli. Mesela Mersin’de. Ve daha böyle birçok yer var. En azından böyle yerlerde iş birliği yapmasının iyi olacağını anlatacağım" dedi.  

'Siyasi akraba' ittifak için kolları sıvadı, Akşener'e tavsiyelerle gidecek: Kilit yerlerde 'İnce' formülü

İNCE: ARKADAŞIM, SİYASİ AKRABAM BENİM

Öte yandan 2019 yılında Habertürk TV'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Muharrem İnce'ye, gazeteci Nagehan Alçı, "Ekrem İmamoğlu siyasi rakibiniz mi?" diye sormuş, İnce de bu soruya, "Ekrem bey arkadaşım benim, siyasi akrabam benim" cevabını vermişti. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...