2022-05-19 18:09:43 | Son Güncelleme : 2022-05-19 18:54:48

Son dakika! Cahit Özkan görevden alındı

Son dakika haberi: Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili açıklamasıyla krize neden olan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı. Özkan’ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç'un seçilmesi bekleniyor.

Son dakika! Cahit Özkan görevden alındı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye'nin yakınlaşması hakkında "diz çöktüler" açıklaması yapan ve Ömer Çelik'in 'görüşlerimizi yansıtmıyor' açıklaması yaptığı AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı.

AÇIKLAMALARI KRİZE NEDEN OLDU

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan YouTube'da katıldığı bir programda, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Cahit Özkan şu ifadeleri kullanmıştı:

“15 Temmuz'un mademki finansörü, mademki Türkiye'ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz?

"Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?' dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…"

“BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ TESLİM OLDU”

"Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

ÖMER ÇELİK'TEN ELEŞTİRİ

Cahit Özkan'ın geçtiğimiz hafta yayımlanan bu açıklamalarına, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten 15 Mayıs'ta eleştiri gelmişti. Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Grup Başkanvekilimiz Sn. Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” ifadelerini kullanmıştı.

“SIKI DOSTLAR ARASINA KİMSE GİREMEZ”

Ömer Çelik'in bu eleştirilerinin ardından geçtiğimiz salı günü Özkan, Çelik ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak “Sıkı dostlar arasına kimse giremez” demişti.

YILMAZ TUNÇ KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Anabilim Dalında tamamlamıştır. Serbest avukatlık, İstanbul Barosu CMK servisi çalışanlığı, Pendik Belediye Meclis Üyeliği, AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı, Sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyelikleri, TBMM XXIII., XXIV., XXV., XXVI. ve XXVII. Dönem Bartın Milletvekilidir. TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili olarak görev yapmıştır 2020 yılı itibarıyla Adalet Komisyonu Başkanıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır

Etiketler

Cafer tayyar20 Mayıs 2022 00:36

Yalakalığın dozunu ve zamanlamasini bilemedi..