Tgrt Haber

Son dakika! Cumhurbaşkanı: Erdoğan, Cezayir'de rekor kıran ticaret için hedef büyüttü: 10 milyar dolarlık hacmi artıracağız

21 Kasım 2023 17:28 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 21:25
Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber

Son dakika haberi: Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un davetine icabet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada önemli açıklamalarda bulundu. Cezayir ile geçen yıl 5,3 milyar dolarla rekor kıran ticaret hacminin yıl sonunda 6 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini kaydeden Erdoğan, "10 milyarlık ticarete de gayretlerimizi artırarak inşallah başaracağız" dedi.

Erdoğan, Cezayir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un davetine icabetle Cezayir'e gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanında mevkidaşı Tebbun tarafından resmi törenle karşılandı. Burada bir dizi temaslarda bulunan Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

İlk olarak ev sahibi Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun söz aldı. Gazze'deki gelişmelere değinen Tebbun, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önemli konularda istişare ettiklerini ifade etti. 

"10 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİNİ ARTIRACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle:

"Türkiye ve Cezayir kardeşlik bağlarına sahiptir. Ortak niyet beyanıyla müzakerelerine başlanacak anlaşmamızın bizlere yardımcı olacağına inanıyorum. Cezayir'in ülkemizdeki yatırımlarından memnuniyet duyuyoruz. Ziraat Bankamız Cezayir'de şube açmak üzere gerekli izinleri almıştır. Hayırlı olsun. 5,3 milyarlık ticaretin 6 milyar yakalamasını hedefliyoruz. 10 milyarlık ticarete de gayretlerimizi artırarak inşallah başaracağız. Tercihli ticaret anlaşmasının bizlere yardımcı olacağına inanıyorum. Sayın Tebbun'un çabalarını izliyoruz. Şirketlerimizin en büyük yatırımcı ve istihdam sağlayıcı olması ile iftihar ediyoruz.

Cezayir'in altyapı yatırımlarında şirketlerimizin olması gurur vericidir. Enerji ve yenilenebilir enerjideki ilişkileri yeni ortaklıklarla çeşitlendirmeyi arzu ediyoruz. Doğal gaz sözleşmesi bunun güzel bir örneğini gösterdi. Savunma sanayisinde de potansiyeli görüyoruz ve bu alanda neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Karşılıklı kültür merkezlerinin açılması için çalışmalarımızı hızlandırdık. 

"FİLİSTİN'DE ÖNCELİĞİMİZ ATEŞKES VE İNSANI YARDIMLAR"

"Filistin'de yaşanan dramı da konuştuk. Cezayir en samimi desteği veren ülkeler arasında yer alıyor. Toplu cezalandırmaya dönüşen İsrail saldırılarını hiç bir şekilde kabul etmiyoruz. Önceliğimiz Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanmasıdır. Filistin meselesi adil bir siyasi çözüme kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barış ve istikrar mümkün değildir.

Filistin'deki insani dramı da konuştuk. Cezayir en güçlü desteği veren ülkelerden. Filistin meselesinde Cezayir'in kararlı duruşunu takdir ediyoruz. Savaş suçu teşkil eden İsrail saldırılarını kabul etmiyoruz. Hastane, ibadethane, okul gibi mekanların hedef alınması, halkın göçe zorlanması barbarlıktır. 

Önceliğimiz ateşkes ve insani yardımların bölgeye intikalidir. Sürece gereken katkıyı sunuyoruz. Filistin devletinin tesisi artık kaçınılmazdır. Elimizden geleni yapacağız bunun için. Adil bir barış için bölge ülkelerle garantör ülke olarak elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu açıkladık.

"REHİNELER İÇİN GÖRÜŞMELER HALİNDEYİZ"

Gerek Dışişleri Bakanım gerek MİT Başkanım, Katar'la müşterek bir çalışma içerisinde süreci devam ettiriyorlar. Temennimiz odur ki bir an önce bu rehinelerin takasında neticeyi alırız. Sürekli görüşme halindeyiz ve beklentilerimiz buralardan olumlu neticeler almak."

Cezayir Devlet Başkanı Abdülmecid Tebbun ise toplantıda şu açıklamalarda bulundu:

"Özellikle Gazze'de yaşanan insanlık trajedisi ve Siyonist İsrail'in insanlık suçlarını ve bunun yansımalarına değindik. Filistin halkının başkenti Kudüs olan 67 sınırları içinde kurma hakkını ifade ettik. Sistematik saldırılara, soykırıma karşı olduğumuzu beyan ettik. Bu kınamanın acil eylemle birlikte yerleşim yerlerinin genişlemesine engel olacak şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini belirttik.

Gazze'deki soykırım sorumlularının yargılanmalarının altını çizdik. Nijer'de, Mali'de olan gelişmelere değindik. Bu konularda ortak fikir birliğine vardık. Tüm temennimiz Filistinlilerin bağımsız devletlerine kavuşmasıdır."

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.