Tgrt Haber
07 Aralık 2023 14:45 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 16:32

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina'da: Yunanistan Türkiye'ye AB üyeliği için destek verecek

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü. Görüşme sonrası iki lider basın açıklaması yaptı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türklere kapıda 7 günlük turist vizesi verileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Ege denizinin barış denizi olmasını istediklerini belirtti. İşte iki liderin görüşmesinden öne çıkan detaylar...

Erdoğan, Yunanistan, Miçotakis

Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası açıklama yaptı.

TÜRKLERE KAPIDA 7 GÜNLÜK TURİST VİZESİ

İlk olarak konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Doğu Ege'de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süre ile vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık" dedi. 

"TÜRKİYE'YE AB ÜYELİĞİ SÜRECİNDE DESTEK VERECEĞİZ"

Miçotakis, "Göç konusunda da çok önemli bir sonuç elde ettik. Bu göç hareketleri artmak yerine geriledi. Polis, sahil güvenliği sayesinde gelişen ilişkiler gelecekte daha da ilerleyecek. Yunanistan'ın Türkiye'ye Avrupa sürecinde desteği de ele alındı.Hem Yunanistan'da hem Türkiye'de bizim yaklaşımımıza katılmayan kesimler mevcut ancak sınırdaş olan ülkeler yan yana hareket etmek zorundadır. İkimiz de sakin sularda güzel bir esinti ile ilerleyen kaptan olarak güzel gelecek yaratmalıyız." ifadelerini kullandı.

Miçotakis, zaman uygun olduğunda kıta sahanlığı ve deniz sahası meselelerini de görüşeceklerini belirterek, “Deniz hukuku hepimiz için bu tipten anlaşmazlıkların çözümlenmesinde çok büyük ve önemli bir rol oynar. Umarım bahar aylarında Ankara'da sizinle buluşma ve görüşme imkanım olacak. Aynı zamanda NATO konseyinde de tekrar görüşme imkanımız olacak. Hem Yunanistan'da hem Türkiye'de bu yaklaşıma katılmayan birçok isim vardır. Ancak sınırdaş olan iki ülke yan yana ve beraber hareket etmek zorundayız. Ben geleceğe olumlu bakmak istiyorum ve size tekrar hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü.

Ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

"2017'de en son ziyaretim oldu. Devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyarettir bu. Tekrar Atina'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bir sonraki toplantı için bu kadar ara vermeyeceğimize, yılda bir kez bu buluşmayı gerçekleştirmenin her iki ülke için hayırlı olacak."

"Faydalı görüşmeler yaptık. Atılabilecek adımları ele aldık. Üst düzey temaslar çerçevesinde diyalog kanallar açık tutulmalı. İşbirliği mekanizmasını olumlu gündem temelinde ilerlemesine katkı sağladığının altını çizdik. İlişkilerimizi geliştirme irademizi en üst seviyede ilettik. Çalışmaların somut neticelerini görmekten memnuniyet duyuyoruz."

TERÖRLE MÜCADELE

"5 milyar dolar düzeyinde olan ticaretin 10 milyar dolara çıkarılmasında mutabık kaldık. İpsala'da ikinci köprünün önemine işaret ettik. Görüşmelerimizde ege ve Akdeniz'deki tutumlarımız konusunda görüştük. Sorunlarımızı iyi komşuluk çerçevesinde çözüme kavuşturmak temennimiz. Terörle mücadeledeki iş birliğimizi nasıl geliştireceğimizi de ele aldık. Lavrion kampının kapatılmasını memnuniyetle karşıladık. Yunanistan'da teröristlere imkan sağlayan kampların oluşmaması gerektiğinin altını çizdik. Azınlıkların huzur ve refahının artması ilişkilerimizi olumlu etkileyecek."

GAZZE'DEKİ KATLİAM

"Batı azınlığı için beklentilerimizi ifade ettik. Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı çözüme kavuşturulması bölgenin yararına olacak. Sayın başbakanla bölgesel ve küresel konularda konuştuk. Gazze başta olmak üzere Filistin'deki dramı ele aldık. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinlinin katledilmesi vicdanları yaralamaktadır. İnsani yardımlar hepimizin önceliği olmalı. 67 sınırlarında Filistin devletinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha gördük. Garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık. İlk günden beri yardımlarımızı sürdürüyoruz."

"İki ülke arasında görüş ayrılıklarının olması doğaldır. Türkiye Yunanistan olarak atacağımız adımlarla tüm dünyaya örnek olalım istiyoruz.Aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yok. Yeter ki büyük resme odaklanalım. Denizi geçip derede boğulanlardan olmayalım. Kendilerinin de aynı fikirde olmalarından büyük memnuniyet duyuyorum."

"ABD MİÇOTAKİS’İ KULLANABİLİR"

TGRT Haber’de görüşmeyi değerlendiren Emekli Büyükelçi Aydın Nurhan, “Yunanistan Kıbrıs’ta tosladı” diyerek şunları söyledi: “Yunanistan artık daha fazla genişleyemez, Kıbrıs’ta yaşadıklarından sonra bunu akıl etmesi lazım.” Nurhan, öncelikle Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin adının koyulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: “Bir diplomat olarak söylüyorum, harbe varmayan gerginlik. Her an bir kıvılcım çıkabilirdi.  Bunun göstergesi, Yunanistan tarihinde olmadığı kadar fazla Amerikan ipoteğine girmesi. Politikaları, stratejileri çok kaygan hiç güven vermiyor. ABD Zelenskiy’i kullandığı gibi Yunanistan’ı da kullanabilir. Yunanistan’ın bu açıdan çok uyanık olması gerekir.” 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...