Tgrt Haber
06 Aralık 2023 19:06 - Güncelleme : 06 Aralık 2023 20:15

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'i 'Aklını başına al' diyerek uyardı: Gerçek bir ordu ile karşılaşırsa akıbeti berbat olur

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı konuşmada, İsrail'e ve ona destek veren Batılı ülkelere çok sert tepki gösterdi. Gazze'deki Filistinlilere yaşatılan zulmün hesabını vereceklerini söyleyen Erdoğan, "Netanyahu nereye kaçar bilemiyorum" dedi. İsrail'i 'Aklını başına al' diyerek uyaran Erdoğan, İsrail ordusunun gerçek bir ordu ile karşılaştığı takdirde akıbetinin berbat olacağını söyledi.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
Son Dakika, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze, İsrail, Enflasyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından kameraların karşısına geçerek kritik açıklamalarda bulundu. Enflasyonun yavaş yavaş kontrol altına alındığını altını çizen Erdoğan, en zorlu dönemin geride kaldığını söyledi.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammına ilişkin de konuşan Erdoğan, çok önemli mesajlar verdi. Ekonomik dengeyi sarsmayacak, istihdama zarar vermeyecek bir asgari ücret seviyesi hedefi ile süreçin yönetileceğini söyleyen Erdoğan, vatandaşların ekonomik kayıplarının artışla birlikte telafi edileceğini aktardı.

İsrail'e ve ona destek veren Batılı ülkelere çok sert tepki gösterdi. Gazze'deki Filistinlilere yaşatılan zulmün hesabını vereceklerini söyleyen Erdoğan, "Netanyahu nereye kaçar bilemiyorum" dedi. İsrail'i 'Aklını başına al' diyerek uyaran Erdoğan, İsrail ordusunun gerçek bir ordu ile karşılaştığı takdirde akıbetinin berbat olacağını söyledi.

TERÖRLE MÜCADELE MESAJI

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Terörü kaynağında yok etme stratejimizi başarıyla uyguluyoruz. Teröristlerin kümelendiği sınırımıza yakın alanları da eninde sonunda güvenli hale getireceğiz. Türkiye'nin güneyinde terör yapılanmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bitkisel hayata giren terör örgütünü canlandırma çalışmalarının farkındayız. Kimin, kiminle iş tuttuğunu çok iyi biliyoruz. Daha önce yaptığımız gibi bir gece ansızın gelerek tüm bu senaryoları yırtıp atmaktan çekinmeyiz.

YUNANİSTAN VE MACARİSTAN ZİYARETİ

Yarın, Yunanistan'a gidiyoruz. 18 Aralık'ta Macaristan'a ziyaret gerçekleştireceğiz. Komşularımızdan başlayarak bölge ülkeleriyle iş birliğimizi güçlendireceğiz. Ülkemiz, uluslararası platformlar ile ikili ilişkilerinde kat ettiği her mesafe bizi Türkiye Yüzyılı'na bir adım daha yaklaştırmaktadır.

ENFLASYONLA MÜCADELE

En zoru geride kaldı. İnşallah bundan sonra hep birlikte sürekli daha iyiye doğru gideceğiz. Enflasyonu yavaş yavaş kontrol altına alıyoruz. Salgın ve küresel krizlerle sarsılan makro finansal istikrarı güçlendirecek adımları kararlılıkla atıyoruz.

2023'ün ilk 9 aylık bölümünde ekonomimiz yüzde 4,6 büyüdü. Büyüme hedefimizden en küçük bir sapma yoktur. İşsizlik oranı ise yüzde 9,2'lere geriledi. Çalışan emeklilerimizde serzenişe neden olan sıkıntıları da gidiyoruz. 4 milyon 689 bin emeklimizin hesabına bir defaya mahsus 5'er bin TL'yi süratle yatıracağız. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik doğal gaz desteğini düzenli sosyal yardım programlarımıza dahil ettik.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'i 'Aklını başına al' diyerek uyardı: Gerçek bir ordu ile karşılaşırsa akıbeti berbat olur

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ

Daha 10 ay evvel yaşadığımız deprem felaketine rağmen hiçbir insanımızı ihmal etmiyoruz. Yılbaşında çalışanlarımızın ücretlerinde hem genel ekonomik dengeyi sarsmayacak hem de onların kayıplarını telafi edecek bir artış yapılacak. Asgari ücret tespit toplantılarına 11 Aralık'ta başlanıyor. İşçilerimizin onayını alacak, işverenlerimizi de yormayacak bir asgari ücret hedefiyle bu süreç yürütülecek

İSRAİL'İN GAZZE SALDIRILARI

İsrailli yöneticiler er ya da geç insanlık mahkemesinde yargılanacak, hak ettikleri cezaları çekecek, tarihin çöplüğündeki yerlerini alacaklardır. Netanyahu yönetimine bu cüreti veren Batılı ülkeler de aynı akıbeti paylaşacaklardır. İsrail gerçek bir ordu ile karşılaşırsa akıbeti berbat olur. 

Gerektiğinde bedel ödeme pahasına şahit olduğumuz kötülükleri yapabiliyorsak elimizle düzeltmenin, mümkün değilse dilimizle anlatmanın, ona da mani varsa kalbimizle buğz etme gayreti içinde olduk. Son 70 yılına baktığımızda bu yaklaşımın pek çok örneğini görüyoruz. Kore'ye bu hissiyatla gidip kan döktük can verdik. Kıbrıs'ta barış harekatı gerçekleştirdik. Irak, Suriye, Ukrayna'da başı dara düşenlere kapımızı açtık. Karabağ'ın işgaline Türkistan'daki zulme, Keşmir ve Arakan'daki haksızlıklara bu düşünce ile rıza göstermedik.

Bugün aynı onurlu duruşu Gazze'ye yönelik barbarlık karşısında Filistin halkının yanında yer alarak sergiliyoruz. İsrail 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Filistin coğrafyasında uyguladığı her zulmün hesabını verecektir. Bundan kaçış yok. Netanyahu nereye kaçar bilemiyorum? Türkiye kendisi gibi düşünen devletlerle bu meseleyi her platformda dile getirecektir. İsrailli yöneticiler, insanlık mahkemesinde yargılanacak ve cezasını çekecektir. Netanyahu yönetimine bu cesareti veren Batılı ülkeler de aynı akıbeti paylaşacaktır. Şayet ABD ve Avrupa ülkeleri İsrail’e sınırsız siyasi, askeri ve ekonomik destek vermiş olmasa böyle pervasız hareket edemezdi.

YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI

Maalesef ülkemiz uzunca bir süre bu toprakların hakkını vermek yerine hakkına giren anlayışla yönetildiği için deprem gerçeği gözardı edildi. 2012 yılında tarihimizde ilk defa Kentsel Dönüşüm Yasası'nı çıkardık. Yapı Denetim Kanunu başta olmak üzere konuyla ilgili mevzuatı güçlendirdik.

Yasanın çıktığı tarihten bu yana kadar hayata geçen projelerde Türkiye genelinde 480 milyon yatırımla 2 milyon bağımsız bölümün dönüşümünü sağladık. Türkiye'de, yaklaşık 31 milyon konut ve 5 milyon ticari alandan oluşan 36 milyon bağımsız bölüm var. Bunların 6 milyonu deprem riski altında. Üstelik bunların yaklaşık yarısının acilen dönüşmesi gerekiyor. Güvenli şehirler için tek çare kentsel dönüşümdür.

"RANT SAĞLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Daha önce çok daha yüksek çoğunluk gerektiren, çok sayıda bağımsız binaların kentsel dönüşüme dahil edilmesi salt çoğunluğa bağlıdır. İmar planlarını askı ve itiraz süresi kısaltıldı. Tebligatların yapıların kapısına asılabilmesi, e-Devlet üzerinden bildirilmesiyle süreç hızlandırıldı.  Yeni kanunlarla birlikte gelen düzenlemelerle rant sağlanması veya hak sahiplerinin başka yere gönderilmesi söz konusu değildir. Kim bunu iddia ediyorsa yalancıdır"

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...