Tgrt Haber
07 Aralık 2023 20:13 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 20:48

Son dakika! Türkiye'nin Gazze için barış diplomasisi... Bakan Fidan, ABD'ye gidiyor

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması için diplomasi trafiğini sürdürüyor. Bakan Fidan, yarın ABD'ye gidecek.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
Son dakika! Türkiye'nin Gazze için barış diplomasisi... Bakan Fidan, ABD'ye gidiyor
Son Dakika, Hakan Fidan, ABD, Gazze

Türkiye'nin Gazze diplomasisi son hızla devam ediyor. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması için diplomasi trafiğini sürdüren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yarın ABD'nin başkenti Washington'a gideceği bildirildi.

GAZZE'DE KALICI BARIŞ GÖRÜŞÜLECEK

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği'nin 11 Kasım'daki Olağanüstü Ortak Zirvesinde Türkiye, Filistin, Suudi Arabistan, Endonezya, Mısır, Ürdün, Katar ve Nijerya'nın da aralarında bulunduğu ülkelerin Dışişleri Bakanlarının, Gazze’de savaşın durdurulmasına ve kalıcı barışın sağlanmasına yönelik uluslararası girişimlerde bulunmakla görevlendirildiği belirtildi.

Bu kapsamda, Fidan'ın söz konusu ortak diplomatik çaba çerçevesinde temaslar yürütmek üzere yarın Washington'ı ziyaret edeceği aktarıldı.

ABD, İSRAİL'İN GAZZE'Yİ TEKRAR İŞGAL ETMESİNE KARŞI

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, "İsrail'in Gazze'yi yeniden işgal etmesini desteklemiyoruz" ifadelerini kullanmıştı. "Gazze topraklarının daraltılması ve Gazze halkının kalıcı olarak yerinden edilmesini desteklemiyoruz" diyen Kirby, Gazze'de yönetimin nasıl olması gerektiğine dair bazı kritik sorular sorulması gerektiğini vurguladı. Kirby, Gazze'de yönetimin Filistin halkının isteklerine cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...