2022-05-28 14:28:30 | Son Güncelleme : 2022-05-28 15:45:08

Teknofest ilk kez Bakü'de! Erdoğan'dan Sözde değil özde kardeşiz, iki devlet iki halkız

Son dakika haberi: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de ilk kez düzenlenen Teknofest'te Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevgisini kimsenin sökü atamayacağını kürsüden bütün dünyaya haykırdı. Türkiye ile Azerbaycan'ın arasından güçlü ilişkiyi Bahtiyar Vahapzade'nin dizeleriyle ifade eden Erdoğan, "Evet bizler melali de, sevinci de bir olan, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız" dedi. Öte yandan Erdoğan kendisinden önce konuşma yapan Aliyev'i ayağa kalkarak karşıladı. İki liderin alkışlar eşliğinde sarılması kameralara saniye saniye yansıdı.

Teknofest ilk kez Bakü'de! Erdoğan'dan  Sözde değil özde kardeşiz, iki devlet iki halkız
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'ne denk gelen ziyaret çerçevesinde Türkiye dışında ilk kez Bakü'de düzenlenen "Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan"ın Seçkin Gözlemci Günü'ne iştirak eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

'Tıpki Türkiye gibi burası bizim de vatanımızdır' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevgisini kimsenin söküp atamayacağını kürsüden bütün dünyaya haykırdı. Azerbaycan ile geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurulduğunu belirten Erdoğan,  "Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, AKINCI zirve noktasında olan bir SİHA ve İstanbul'dan buraya no-stop uçmak üzere o da bir rekora imza attı. Çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak" ifadelerini kullandı.

"KARDEŞLİĞİMİZİ RABBİM DAİM EYLESİN"

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, kıymetli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Can Azerbaycan'ın bağımsızlık gününde sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını çok iyi bilen bir vatanın evladı olarak bağımsızlık gününüzü tebrik ediyorum. Rabbim aziz şehitlerimizin ruhları şad eylesin.

İki hafta önce Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını aziz kardeşim Sayın Aliyev ile birlikte gerçekleştirmiştir. Bugün ise bu güzel başkentte, Bakü'de bir bşaka tarihi buluşmaya yine birlikte imza atıyoruz. Azerbaycan'a samimi misafirlikleri için teşekkür ediyorum. TEKNOFEST'i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzdeki heyecanımızı paylaştığı için teşekkür ediyorum.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, festival alanını gezdi, öğrencilerle sohbet etti.

Azerbaycan'ın her bölgesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bugün bir kez daha burada vücut bulan kardeşliğimizi Rabbim daim eylesin. Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin yeniden tesisinin 30. yıldönümü büyük bir gururla tesis ediyoruz. Birlik ve beraberliğimizi daha da perçinliyoruz. Her ne kadar diplomatik münasebetlerimiz 30 sene önce kurulmuş olsa da kader birliğimiz tarihin derinliklerine kadar uzanmaktadır.

"BİR ANANIN İKİ OĞLU, BİR AMACIN İKİ KOLU"

Yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak mücadelemizde tekrar beraber olmuştur. Aramızdaki muhabbetin gücünü merhum Bahtiyar Vahapzade'nin dizeleriyle ifade etmek isterim: Bir ananın iki oğlu, bir amacın iki kolu, o da ulu, bu da ulu, Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, dilimiz bir, ayımız bir, yılımız bir, aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye. Evet bizler melali de, sevinci de bir olan, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva, Bakü'de düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan'ın Seçkin Gözlemci Günü'ne katıldı.

Tıpkı Türkiye gibi burası bizim de vatanımızdır. Aynı şekilde Türkiye'nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevgisini kim söküp atabilir? Gönüllerimiz arasına kim sınır çizebilir? Ellerin yurdunda çiçek açarken bizimle kar geliyor kardeşim. Bu hududu kimler çizmiş kalbime, dar geliyor kardeşim. Biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak bugün birlikteyiz.

"GÜÇLÜ İŞBİRLİKLER KURDUK"

Nerede bir kardeşimiz varsa orası bizim yurdumuzdur. Türkiye-Azerbaycan olarak bu anlayışla ilişkilerimizi stratejik ortaklığa, geçtiğimiz yıl da stratejik müttefikliğe çıkardık. Geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduk. Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, AKINCI zirve noktasında olan bir SİHA ve İstanbul'dan buraya no-stop uçmak üzere o da bir rekora imza attı. Çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak. 

"TÜRKİYE'NİN GÜÇÜ BİZE GÜÇ KATACAKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında önce kürsüye çıkan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev şu ifadeleri kullandı:

Aliyev Bayraktar ailesine teşekkür ederek "Bayraktar ailesi dünyada meşhur bir ailedir. İkinci Karabağ Zaferi'nde Bayraktar İHA'ların rolünü dünyada bilmeyen yoktur." "Defalarca söylemişimdir, Türkiye'nin gücü bize güç katacaktır ve böyle de olmuştur."

"ARKADAŞLIĞIMIZ HALKLARIMIZA ÖRNEK OLMALI"

Türkiye ile güzel günlerde de zor günlerde de hep beraberiz. TEKNOFEST, bizim birliğimizin göstergesidir. Bayraktar İHA'ların önemini dünyada artık bilmeyen kalmadı. Biz ülkelerimizi bağımsızlık yoluyla ileriye taşıyoruz. Erdoğan ile aramızdaki arkadaşlık halklarımıza örnek olmalı."

ALİYEV'İN SÖZLERİ FESTİVALDEKİLERİ COŞTURDU

Daha sonra söz alan Aliyev ise kürsüden Türkiye-Azerbaycan kardeşliğine dikkat çekti. Aliyev'in "Selçuk Bayraktar gençler için bir örnektir.

Aliyev'in, "SİHA'ların rolünü dünyada bilmeyen yoktur. Türkiye'nin artan gücü bizi de güçlendirir. Türkiye'nin uğurlu gelişmesi, inşası, Recep Tayyip Erdoğan'ın adı ile bağlıdır. Aziz kardeşim Erdoğan'a ve tüm konuklarımıza memnuniyetlerimi bildirmek istiyorum. Türkiye ile Azerbaycan bundan sonra ileri gidecektir. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan kardeşliği..." sözleri sonrası alandaki herkes ayağa kalkakarak coşkulu bir şekilde alkışlamaya başladı.

ALKIŞLAR EŞLİĞİNDE SARILDILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan o anlarda kürsüden inen Aliyev'i ayağa kalkarak karşıladı. İki liderin alkışlar eşliğinde sarılması kameralara saniye saniye yansıdı.