Tgrt Haber
28 Kasım 2023 21:05 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 00:49

Bakan Uraloğlu'ndan Karadeniz'e YHT müjdesi: İhalesini yapacağız

Son dakika haberi: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TGRT Haber'de Medya Kritik'e konuk oldu. Bakan Uraloğlu ulaştırma hizmetlerindeki son durumu değerlendirdi. Karadeniz'de vatandaşların yıllardır beklediği Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin Sivas Delice'den ayrılıp Çorum'a ve oradan da Samsun'a giden kısmında ihalenin önümüzdeki yıl yapılacağının müjdesini verdi. İstanbul metrolarındaki son durumu da canlı yayında açıklayan Uraloğlu, Kayaşehir - İstanbul Havalimanı hattını yerel seçimden önce bitirileceğini söyledi.

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
TGRT Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TGRT Haber'de gazeteci Cem Küçük ve Türkiye Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Yücel Koç'un sorularını cevapladı. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçecek olan demir yolu projesi hakkında bilgi veren Bakan Uraloğlu, 2024 yılında projenin ihalesine çıkılacağını söyledi. Öncelikli hedefin 2028 seçimlerine önce hattı bitirmek olduğunu söyledi. 

Tesla, SpaceX ve sosyal medya platformu X'in sahibi Elon Musk'ın Türkiye'ye yatırım yapacağını hatırlatan Uraloğlu, "Starlink uydusunda görüşmeler başladı. Mutlaka bu teknolojiden faydalanacağı ama doğru şartlarda faydalanmalıyız" dedi. 

Karadenizlinin yıllardır beklediği Yüksek Hızlı Tren projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, 6 ili demiryolu ile bağlamak istediklerini belirtti. Önümüzdeki yıl ihaleye çıkacaklarını belirten Uraloğlu, "Bunu hayata geçirirken; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Arvin'i demiryolu ile bağlamış olacağız. Ülkenin her yerini demiryolu ağı ile sarmayı planlıyoruz" diye konuştu. 

Bakan Uraloğlu'nun açıklamalarından satır başları: 

"Zengezur Koridoru'nda orta koridorda yer alıyoruz. Bizim projelerimiz sadece taşımacılığın değil, iletişim ve güvenliğin de sağlandığı bir projedir. Demiryolu tamamen yeni bir güzergah olacak. Biz Türk toplumu olarak sonuç odaklıyız. İki gidiş iki gelişli bir yolda günlük 60 bin kapasitesine ulaşılıyor ama bizim ilk hedefimiz bir otoyol yapabilmek değil. Projelerini bitirdiğimizi söyleyebilirim. Kamu kaynaklarını kullanıyoruz o yüzden doğru şekilde harcama yapmalıyız. 224 km'lik yolu 2028 yılından önceden bitirmek istiyoruz.

Kalkıma Yolu Orta Doğu'ya açılıyor. Irak, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'yle görüşüyoruz. Bu projelere karşı çıkanlar şimdi, 'Biz bu hizmete karşı değiliz, usule karşıyız' diyorlar.  

Bakan Uraloğlu'ndan Karadeniz'e YHT müjdesi: İhalesini yapacağız

120 KM'LİK DEMİRYOLU PROJESİ

Marmaray ile günde 600 bin yolcu taşıyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde geçecek olan 120 km'lik bir hat için çalışmalarımız sürüyor. Projesini bitirdik. 2024 yılının ilk aylarında ihalesini yapmış oluruz. Niyetimiz 2028 seçimlerine kadar bu hattı bitirmek olacak. 

ELON MUSK TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPACAK MI?

Starlink uydusunda görüşmeler başladı. Mutlaka bu teknolojiden faydalanacağı ama doğru şartlarda faydalanmalıyız.Ülkenin bir güvenlik meselesinde bu uyduların bizim istediğimiz sistemde hareket ettirilmesi gerekmektedir.

TÜRKSAT UYDUSU NE ZAMAN FIRLATILACAK?

Türksat 6A uydusunda TUSAŞ ve TUBİTAK ile işbieliği yapıyıruz. Yerli ve milli bir uydu yapıyoruz. Mart ayında yer teslimi yapıp 2024 Haziran ayında yörüngesine ulaştırmış olacağız. Toplamda 10 tane uydumuz var ve bunların ömrü 10 yıllıktır. Kapasitemizi arttırmış olacağız. 

YAP, İŞLET, DEVRET PROJELERİ KAZANDIRDI MI?

Ulaştırmada ihtiyacımız nedir diye düşünüyorduk. Bize ne lazım diye düşünüyoruz. Türkiye genelinde asgari yatırımların yapılması lazımdır. Bu projeyi İngilizler icat etti biz de kendimize uygun şekilde güncelleyip kullandık. Millli bütçeden yaptığımız projeler de var. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü'nü milli bütçeden yapsaydık. Tokat Erbağ'daki yolu yapamazdık. Tüm hesap aslında bu. 80 yılda yapıalcak projeler 20 yıla düşüyor. 

Bakan Uraloğlu'ndan Karadeniz'e YHT müjdesi: İhalesini yapacağız

1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapım bedeli 2 milyar 540 milyon Euro'dur. Bugün ihalesini yapsak 3,5 milyar Euro oluyor. Yap, işlet, devret siteminin karı biraz da bu oluyor. 

TÜRKİYE 5G TEKNOLOJİSİNDE NE DURUMDA?

Bizim bir ihtiyaç noktamız var. Nereden nereye geldik. 5G'ye ciddi bir yatırım söz konusu. 3 operatör ile bu yatırıma girdik. O teknolojiyi doğru fiyatla almak ve geç kalmamak için çalışıyoruz. Çekmeyen noktalarda operetörleri uyarıyoruz ama çok fazla netice alamadığım oluyor. 

AKILLI YOL PROJESİ NEDİR? 

Otoyollarımızda fiber kablolarımız var. Isı ölçen sensörlerimiz var. Fiber altyapımız bütün otoyollarımızda mevcut. TÜRKSAT ve Karayolları Genel Müdürlüğümüz arasında Hasdal-İstanbul Havalimanı arasındaki 30 km'lik yolda akıllı ulaşımın pilot uygulamasını yapacağız. Aracın yolla haberleşmesini sağlayacağız. İkinci aşamada ise aracın yanındaki araçla haberleşmesini sağlayacağız. Antalya'da da bir uygulamamız olacak. Burada en yoğun çalışanlar ABD ve Japonya. Biz de bu ülkeler gibi kendi sistemimizi kuracağız. 

2035'E KADAR ARAÇLARIN YARISI ELEKTRİKLİ OLACAK

2035 yılında Türkiye'nin araçların yarısının elektrikli olacağını öngörüyoruz. Şu anda akaryakıt istasyonlarında elektrikli şarj istasyonları kuruldu. Şehir içinde de bazı müstakil iş yerlerinde kurulmaya başlandı. Araç satışına göre de dağılım yapıyoruz. 

KARADENİZ'E HIZLI TREN PROJESİ 

Bizim öncelikle Sivas Delice'den ayrılıp Çorum'a ve oradan da Samsun'a giden Yüksek Hızlı Tren projemiz var. Çorum'a kadar olan kısımın ihalesini önümüzdeki yıl yapacağız. Sonra oradan Samsun'a kadar kısmın projesi yapılacak. Buradan da Karadeniz sahilinden Batum'a kadar giden kısmın projesi yapılacak. Bunu hayata geçirirken; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Arvin'i demiryolu ile bağlamış olacağız. Ülkenin her yerini demiryolu ağı ile sarmayı planlıyoruz.  

İSTANBUL'UN METROLARINDA SON DURUM 

Çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz. İstanbul'da hizmette girmesi beklenen hatlara baktığımızda; Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-İstanbul Havalimanı hattımızda Kayaşehir-Havalimanı hattını muhtamelen seçimden önce bitireceğiz.

Bakan Uraloğlu'ndan Karadeniz'e YHT müjdesi: İhalesini yapacağız

Bakırköy-Bahçelievler-Güngören-Bağçılar-Kirazlı hattında çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemi yıl sonuna kadar hizmete açmayı planlıyoruz. Gayrettepe-Kağıthane 3,5 km'lik kısmı kaldı. Önümüzdeki aylarda trafiğe açmayı hedefliyoruz. Sonucu projemiz ise Altunuzade-Çamlıca metro hattı. Burası da 2025 yılında hizmete açılmış olur. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...