2018-07-10 20:50:25

Yeni sistem sonrası bir ilk! Yarın başlıyor

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yarın başlayacak NATO Zirvesi birçok ilke sahne olacak.

Yeni sistem sonrası bir ilk! Yarın başlıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Brüksel'de, 11-12 Temmuz'da gerçekleştirilecek "NATO Devlet ve Hükümet  Başkanları Toplantısı" ilk kez NATO'nun yeni karargah binasında yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı seçilen Recep  Tayyip Erdoğan, yemin edip  Cumhurbaşkanlığı Kabinesini kurduktan sonra ilk kez  bir uluslararası zirveye katılacak.


Başkan Erdoğan'ın kabinesinden bazı isimler de NATO zirvesinde  "ilk"leri yaşayacak.

Buna göre, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kabinenin  "Milli Savunma Bakanı" sıfatıyla ilk kez uluslararası bir zirveye katılacak. Daha  önceki NATO zirvelerine "Genelkurmay Başkanı Orgeneral" sıfatıyla katılan Akar,  bu yıl gerçekleşecek NATO zirvesinde "Milli Savunma Bakanı" olarak hazır  bulunacak.

Berat Albayrak da "Hazine ve Maliye Bakanı" sıfatıyla ilk kez zirveye  katılacak.

GÜLER DE İLK KEZ "GENELKURMAY BAŞKANI" SIFATIYLA YER ALACAK

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler de "Genelkurmay Başkanı"  sıfatıyla ilk kez NATO Zirvesi'nde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  heyetinde yer alacak.

Erdoğan da bu kapsamda yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Kabinesinden  bazı isimlerle "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı" çerçevesinde  temaslarda bulunacak, ikili  görüşmeler gerçekleştirecek.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik edecek Milli Savunma Bakanı  Akar'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da görüşmelere katılması  bekleniyor.

ERDOĞAN, ABD BAŞKANI TRUMP İLE GÖRÜŞECEK

Söz konusu zirve kapsamında Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May başta olmak  üzere birçok NATO ülkesinin lideriyle bir araya gelecek ve ikili görüşmeler  yapacak.

Görüşmelerde, bazı NATO ülkelerinin bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye  kolu YPG'ye verdiği destek ve Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma  füzeleri konularının ele alınması öngörülüyor.

Öte yandan Başkan Erdoğan'ın, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald  Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı  Antonio Tajani ile de tek tek görüşmesi bekleniyor.


ATAK HELİKOPTERLERİ HAVA GÖSTERİSİ YAPACAK

NATO Zirvesi, yarın aralarında Türk helikopterlerin de bulunduğu 20  askeri helikopterin hava gösterisiyle başlayacak.

İttifakın geleceğine ilişkin önemli kararlar almak üzere NATO üyesi 29  ülkenin liderlerini Brüksel'de bir araya getiren zirve dolayısıyla müttefik  ülkelerin askeri helikopterleri yarın öğle saatlerinde hava gösterisi yapacak.

Türkiye'den iki T129 Atak helikopterinin de katılacağı gösteride NATO  müttefikleri ABD, Belçika, Fransa, Almanya, Danimarka, Macaristan, İtalya,  Polonya, Romanya, Slovenya ve Çekya'dan toplam 20 helikopter yer alacak.
 

Etiketler