Tarih : 08.08.2021 - 21:20 Yorum : 0

Bakan Pakdemirli: Yerleşim yerini tehdit eden yangın yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, orman yangınlarına karşı yürütülen mücadeleyle ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. 5 bölgede yangınların devam ettiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın olmadığını dile getirdi.

Bakan Pakdemirli: Yerleşim yerini tehdit eden yangın yok

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İçişleri Bakanı Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu Marmaris Öğretmenevinde açıklamalarda bulundu.

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Bekir Pakdemirli, "89 hava aracının günlük koordinasyonunu yapmak durumunda kalıyoruz. Zor bir operasyon. Genel itibarıyla Muğla'daki tüm yangınlarla ilgili durum iyiye doğru gidiyor. Muğla'da şu ana kadar 10 bin 400'e yakın sorti yapıldı, 180 bin ton su atıldı" ifadelerini kullandı.

"YANAN YERLER YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAK"

Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın olmadığına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, kül olan arazilerin imara açılacağı iddialarına "Yanan yerlerin başka maksatla kullanılması söz konusu değil, buralar yeniden ağaçlandırılacak" sözleriyle cevap verdi.

6 ilde 22 ilçe, 172 köyde 7 bin 220 çiftçinin hasar tespitinin yapıldığını kaydeden Bekir Pakdemirli, "Muğla'da 16 orman yangını meydana geldi. 6 uçak, 39 helikopter, 630 arazöz, 128 iş makinesi ve 3 bin 600 personel görev yaptı. 10 jandarma helikopteri çok kısa bir süre içinde bambi takarak su atmaya bizlere katıldı. 2 işçi soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandı. Helikopterle hastaneye kaldırıldılar. Hayati tehlikeleri yok" dedi. Pakdemirli, yangında zarara uğrayanlara yapılacak yardımlar konusunda ise "TARSİM'le alakalı bir hafta içerisinde tüm ödemeleri gerçekleştireceğiz. Bugün Antalya'ya 9 milyon lira daha gönderdik" açıklamasını yaptı.

YUNANİSTAN UÇAK TALEBİNDE BULUNDU

Orman yangınlarıyla boğuşan Yunanistan'ın Türkiye'den yangın söndürme uçağı talep ettiğini duyuran Bakan Bekir Pakdemirli, "Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan'a sağlıyor olacağız" dedi.

TERMİK SANTRALDE TEHLİKE YOK

Bekir Pakdemirli'den sonra söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Muğla'daki termik santralle ilgili son durumu aktardı. Termik santralin bulunduğu bölgenin takip edildiğine dikkat çeken Bakan Kurum, "Santral bölgesini 3'ü mobil, 10 adet izleme istasyonu ile izliyoruz. Yüksek risk arz eden tehlikeli bir seviye olmadığı tespit edilmiştir" şeklinde konuştu.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber