2022-07-02 14:38:40 | Son Güncelleme : 2022-07-02 15:04:27

Yunanistan karıştı! Yunan araştırma şirketinden çarpıcı Miçotakis analizi: Yol göründü!

Türkiye’nin NATO Zirvesi’nde elde ettiği diplomatik zafer Yunanistan’ı fena karıştırdı. Dün muhalefet lideri Aleksis Çipras’ın “Ben olsam Madrid’den yayan yürürdüm” demesinin ardından Yunan araştırma şirketi de "Miçotakis’e yol göründü" analizi yaptı.

Muhalefet lideri Çipras, Miçotakis'e çok sert eleştirilerde bulunmuştu.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Muhalefet lideri Çipras, Miçotakis'e çok sert eleştirilerde bulunmuştu.

Türkiye’ye yönelik sık sık provokatif eylemlere kalkışan Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis'in koltuğu sallanmaya başladı. Miçotakis’e yönelik Yunan kamuoyundan Türkiye’nin NATO zirvesinde diplomatik zafer elde etmesinden dolayı sert eleştiriler var. NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin masada istediğini almasını sağlayan, Finlandiya ve İsveç'le imzaladığı "Üçlü Muhtıra", Türkiye'nin kuvvetli pozisyonunu pekiştirdi. Dün muhalefet lideri Aleksis Çipras’ın Türkiye’nin bu başarısı üzerine “Ben olsam Madrid’den yayan yürürdüm” sözleri adeta yangının fitilini ateşledi. Miçotakis, NATO Zirvesi'nde de hezimete uğramasının ardından desteğini giderek kaybediyor.

NATO HEZİMETİ SONRASI TEPKİ 

ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 satma konusunda verdiği olumlu mesajların ardından Yunan basını, Başbakan Kiryakos Miçotakis'in başarısız dış politikasının üzerine gitmeye başladı. Çipras, Miçotakis hükümetinin Madrid'den büyük bir hezimet ile döndüğünü söylemişti. Çipras, Miçotakis'i eleştirerek "Acı bir diplomatik yenilgi yaşadık. Eğer ben Madrid'de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve aynı zamanda 'TurkAegean' tanımı Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid'den yaya dönerdim" ifadelerini kullanmıştı.

ERKEN SEÇİM SİNYALİ

Çipras'ın bu çıkışıyla birlikte Yunan basını da zirvede Türkiye'ye tam destek verildiğini söylemiş, Yunanistan'ın diplomaside hezimete uğradığı eleştirileri yağmıştı. Zirvenin yankıları sürerken Miçotakis hükümetiyle ilgili bu kez erken seçim söylentileri gündeme geldi. Haber ajansı AFP tarafından derlenen bir analize göre siyasi analistler, Miçotakis'in Ağustos ayı ortasında bir duyuru yaparak sonbaharda erken seçime gitmesinin beklendiğini açıkladı. Analizde, anket şirketi GPO'nun araştırma direktörü Antonis Papargiris'in değerlendirmelerine yer verildi. Buna göre Papargiris, Yunanistan'daki tüm partilerin şu anda seçim hazırlıkları yaptığını belirtti. Çipras'ın da yapmış olduğu, "Erken seçimler Eylül ayında gerçekleşecek" çıkışının ardından gelen anket sonuçları, Miçotakis'in koltuğunun sallantıda olduğu söylentilerini kuvvetlendirdi.

TEK BİR EURO BİLE KALMADI

Analizde ayrıca, ülkenin içinde olduğu krize de değinildi. Ülkenin son 30 yılın en yüksek enflasyonuyla karşı karşıya olduğu belirtilirken buna ek olarak Türkiye ile yaşanan gerilimin Miçotakis'in oy oranında düşüşe neden olduğu ifade edildi.

Yaşanan enerji krizinin de Miçotakis hükümeti üzerinde baskıya neden olduğu belirtildi. Ülkenin mali destek için ayırdığı bütçenin eridiği söylenirken analizde, Maliye Bakanı Christos Staikouras'in hafta sonu Mega TV'ye verdiği demeçte "Mali yardımlar için tek bir euro bile kalmadı" ifadelerini kullanmasına da yer verildi.

Ülkenin en çok okunan gazetesi Kathimerini'nin kıdemli köşe yazarı Nikos Konstandaras da, ülkedeki son durumu ele aldığı yazısında "Bu kış zor geçecek" ifadelerini kullandı.