25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %44
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-02 11:46:09

Son dakika! Dışişleri'den Yunanistan'ın ihlallerine cevap: Sonuna kadar haklarımızı koruyacağız

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Miçotakis'in ılımlı mesajlarına rağmen Yunanistan'ın Akdeniz'deki tahrik girişimlerine sert cevap verdi. Bakanlık, Yunanistan'ın son dönemlerde Türk kıta sahanlığını ihlal girişimlerinin barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirterek "Türkiye ve KKTC'nin haklarını korumaya devam edeceğiz" mesajını verdi.

Son dakika! Dışişleri'den Yunanistan'ın ihlallerine cevap: Sonuna kadar haklarımızı koruyacağız
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in "Türkiye ile görüşmeye hazırım" mesajları konuşulurken, Akdeniz'de Türkiye'nin kıta sahanlığının ihlal edilmesi gerilimi yükseltti. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı ihlallerine sert karşılık verdi. Bu faaliyetlerin bölgedeki gerginliği artıracağı belirtilen Bakanlık, "Ülkemiz Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir" mesajı verdi. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: 

DİYALOG ÖNERİSİNE RAĞMEN TAHRİK GİRİŞİMİ

"Bilindiği üzere Doğu Akdeniz’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan gerginliklerin nedeni Yunanistan ve GKRY’nin maksimalist deniz yetki alanı iddiaları ve ülkemiz ile KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını yok sayan tek yanlı eylemleridir. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz yıl AB’ye Doğu Akdeniz’de kapsamlı bir konferans toplanmasını teklif etmiş, Ada’nın ortak sahibi olan KKTC de hidrokarbon kaynakları konusunda Kıbrıs Rum tarafına 13 Temmuz 2019 tarihinde ayrıntılı bir öneri yapmıştır. Tüm bu öneriler masada iken Yunanistan ve GKRY’nin son aylarda Doğu Akdeniz’de gerginliği arttırarak tek yanlı ve tahrikkar faaliyetlerde bulunmaya teşebbüs ettiği görülmektedir."

HAKLARIMIZI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ

"Nitekim Yunanistan’ın son dönemde kıta sahanlığımızı ihlal girişimlerine ilaveten, GKRY de Malta bayraklı, İtalyan sahipli bir gemiyle 3 Ekim tarihinden itibaren KKTC’nin haklarını ve ülkemizin kıta sahanlığını ihlal edecek şekilde bir araştırma yapacağını duyurmuştur. GKRY Kasım ayında da Ada’nın güneyinde yeni bir sondaja başlayacağını duyurmaktadır. Tüm bu tek yanlı eylemler Doğu Akdeniz’de gerginliği arttıracak, barış ve istikrarı tehdit edecektir. Yunanistan ve GKRY’nin bu tek yanlı eylemlerine karşı sahada ve masada gerekli adımlar atılmakta olup, bu eylemlere alet olmamaları gerektiği üçüncü ülkelerin de dikkatine getirilmektedir. Ülkemiz Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir."

"TÜRKİYE İLE SİLAHLANMA YARIŞINA GİRMEYE NİYETİM YOK"

Yunan Devlet Televizyonu ERT’e verdiği özel röportajda Miçotakis, Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirerek ılımlı açıklamalarda bulunmuş ve gerilimi azaltmanın planlandığını belirtmişti.Doğu Akdeniz'deki gergin ortamın kimseye bir getirisi olmayacağını ifade eden Miçotakis, "Sakin bir yaz geçireceğimizi öngörmüştüm, neden sakin bir sonbahar, sakin bir güz de geçirmeyelim? Doğu Akdeniz’deki gerginliğin sonuçta kimseye faydası olmayacağını Türkiye’nin anladığına inanıyorum" diye konuştu. İklim krizi, sığınmacı sorunu gibi ortak sorunlarda Türkiye ile iş birliği yapılabileceğini belirten Miçotakis, ekonomik iş birliğinin de iyi komşuluk ilişkileri ve saygı çerçevesinde mümkün olduğunu kaydetti.

 "Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok" diyen Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Konseyinin, Doğu Akdeniz’e ilişkin aldığı kararların, Doğu Akdeniz’deki ilişki çerçevesini Avrupa prizması içerisine soktuğunu ve Türk-Yunan ilişkilerinin Türkiye-AB ilişkisine dönüştüğünü öne sürdü.

Etiketler