Tarih : 21.09.2021 - 09:56 Yorum : 0

Filyasyon Rehberi güncellendi: 2 doz aşılı temaslılar karantinaya alınmayacak!

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberini güncelleyerek en az iki doz aşısını yaptıran veya son 6 ay içinde Kovid-19 geçiren kişilerin, pozitiflerle temaslı olması halinde karantinaya alınmayacağını duyurdu.

Filyasyon Rehberi güncellendi: 2 doz aşılı temaslılar karantinaya alınmayacak!

Sağlık Bakanlığınca güncellenen "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberinde, temaslı kişilere ilişkin yeni uygulamalar yer aldı. Bu kapsamda, en az iki doz aşı olan veya son 6 ay içinde koronavirüsü atlatan kişlilerin, pozitif hasta ile temaslı olması halinde, HES kodlarının riskli görünmeyeceği belirtildi. Ancak bu kişilerin Vaka Takip Modülü'ne temaslı olarak kaydedileceği de ifade edildi.

Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecek. Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.

6. GÜN POZİTİF ÇIKARSA KARANTİNAYA ALINACAK

Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. PCR testinin pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşullarında takip edilecek.

14 GÜN BOYUNCA 65 YAŞ ÜZERİNE BAKIM YASAĞI

Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek. Ancak bu kişiler, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14'üncü günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi ve huzurevinde kalanlar gibi Kovid-19 açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

TEHDİT EDİCİ VARYANLARA GÜNCELLEME

Dünya Sağlık Örgütünce "endişe verici varyant" olarak tanımlanan "Beta", "Gama" ve "Delta" ile Sağlık Bakanlığınca "tehdit edici varyant" olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak.

Bu kişilerin izolasyonu 14'üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak. ​​​​​​​

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber