2021-10-15 09:17:32

ABD'de Moderna aşısının 3. dozuna onay

FDA Moderna aşısının üçüncü dozunun 65 yaş üstü ve riskli gruplara 'düşük dozda' uygulanmasını tavsiye etti.

ABD'de Moderna aşısının 3. dozuna onay
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Geçtiğimiz günlerde ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin (NIH) finanse ettiği çalışmada, Amerikan merkezli firmalar tarafından üretilen ve ülkede de kullanılan 3 aşı incelendi.  Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarının mercek altına alındığı çalışmada, Moderna aşısının antikor seviyelerinin diğer aşılara oranla daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Son olarak ise Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) danışma kurulu, Moderna'nın iki dozluk Covid-19 aşısını olan bazı kesimlere düşük dozlu 3. aşının tavsiye edilmesine onay verdi.

65 YAŞ ÜSTÜ VE RİSKLİ GRUPLAR İÇİN UYGUN

Moderna aşısının destekleyici dozuyla ilgili araştırma verilerini incelemek üzere toplanan danışma kurulu, aşının üçüncü dozunun ikinciden altı ay sonra yalnızca 65 yaş üzerine ve riskli gruplara yapılmasını uygun buldu. Moderna aşısının üçüncü dozunun 50 mikrogramlık yarım doz olmasının yeterli olduğu açıklandı.

Öte yandan bağışıklık sistemi hastalıkları bulunan kişilerin 100 mikrogramlık tam doz aşı olması uygun görüldü.

FDA'in, aşıya kurulun tavsiyesi yönünde resmen onay vermesi durumunda aşının hangi kesimlere yapılacağına, gelecek hafta toplanması beklenen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) kurulu karar verecek.

Geçen ay FDA ve CDC, 65 yaş üstü ve riskli durumda bulunanlar için Pfizer/BionTech aşısının üçüncü dozuna onay vermişti.

Etiketler