Tarih : 17.10.2021 - 00:30 Yorum : 0

Aşı sertifikası düzenlemesi: Türkiye, AB ve 12 ülke ile anlaştı

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin yanı sıra 12 ülkeyle Kovid-19 aşı sertifikalarını tanımaya yönelik düzenleme yaptı. Türkiye'nin AB'nin yanı sıra aşı sertifikaları tanıma düzenlemeleri yaptığı ülkeler; Arnavutluk, Bulgaristan, Endonezya, Filistin, Fas, Gürcistan, İsviçre, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Moldova, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan oldu.

Aşı sertifikası düzenlemesi: Türkiye, AB ve 12 ülke ile anlaştı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, yeni tip koronavirüs salgınının etkisini geride bırakmak için etkin diplomasi yürütüldüğünü vurguladı.

Kıran, Twitter'dan paylaştığı mesajda, "Pandeminin etkilerini hızla arkada bırakmak adına etkin diplomasi yürütüyoruz. Aşı programımız ve AB uyumlu sertifikalarımızla ülkemiz ve diğer ülkeler arasında karşılıklı seyahatleri kolaylaştırıyoruz." ifadelerini kullandı.

AŞI SERTİFİKASI ÜYE ÜLKELERDE TANINIYOR

Türkiye'nin, AB'nin yanı sıra aşı sertifikaları tanıma düzenlemeleri yaptığı ülkeleri ise Kıran, "Arnavutluk, Bulgaristan, Endonezya, Filistin, Fas, Gürcistan, İsviçre, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Moldova, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan" olarak sıraladı.

AB'nin dijital sertifika sistemine dahil olmasının ardından Türkiye'nin Kovid-19 aşı sertifikası, AB'ye üye ülkelerde tanınıyor.

Türkiye, bu düzenlemeden önce de AB üyesi Macaristan, Bulgaristan ve Yunanistan'la Kovid-19 aşı sertifikalarını ikili düzeyde karşılıklı tanımıştı.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber