Tarih : 24.06.2021 - 07:40 Yorum : 0

Aşılamada 18 yaşa inildi

Sağlık Bakanı Koca, cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkesin aşı randevusunun açılacağını bildirdi.

Aşılamada 18 yaşa inildi

Tedarikte yaşanan sorunların giderilmesiyle birlikte aşılama hız kazandı. Aşılamada yaş sınırı 18’e indi. 18 yaşından gün almış herkes cuma gününden itibaren aşı randevusu alabilecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Koca, özetle şunları söyledi:

- Cuma (yarın) gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkese aşı randevusu açılacak.

-18 yaş altı kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan gençleri de bir hafta 10 gün içinde aşılamaya başlayabiliriz.

-Gençlerimizin bağışık olmalarıyla üniversiteler çok rahat açılabilecek.

-Nüfusun en az yüzde 70'inin, 55 milyona yakın vatandaşımızın Kurban Bayramı'na kadar en az bir doz aşılanmış olmasını istiyoruz.

-Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 16 ilde 134 vakamız oldu, 82’si İstanbul’da.

-Delta varyantında iki doz aşının daha etkili olduğu biliniyor. Gelecek süreçte iki aşı arasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebiliriz.

Yerli aşı Turkovac ne kadar koruyor? Bakan Koca açıkladı Bakan Koca: Turkovac yüzde 100 koruyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erciyes Üniversitesinde geliştirilen TURKOVAC'ta yüzde yüz başarı elde edildiğini ve aşının ekim ayında uygulanmaya başlayacağını söyledi. Koca, Sinovac ve BioNTech'in Delta varyantına karşı etkili olduğunu açıkladı

Bakan Koca maske zorunluluğunun kalkması için yüzde 70 aşılamayı hedef gösterdi Bakan Koca: Yüzde 70 aşılamada maske zorunluluğu kalkabilir Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske zorunluluğunun ne zaman kaldırılacağına dair bir soruya, "Aşılamanın en az yüzde 70 olduğu dönemde maskelerden de artık kurtulabiliriz diye düşünüyorum" cevabını verdi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber