Tgrt Haber
07 Şubat 2024 01:09 - Güncelleme : 07 Şubat 2024 01:09

Avrupa'da alarm! Vakalar arttı, yeni salgın Türkiye sınırına dayandı

Avrupa'da hızla artan kızamık vakaları, Yunanistan'da da görülmeye başlandı. Yurtdışı kaynaklı olduğu belirtilen kızamık virüsü tehlikesine karşı önlem kararı alındı.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Anadolu Ajansı
Avrupa'da alarm! Vakalar arttı, yeni salgın Türkiye sınırına dayandı
Kızamık, Yunanistan

Romanya, Fransa, İngiltere ve Avusturya'da kızamık vakalarındaki ani artış Yunanistan'a da sıçradı. Tehlike sonrası Yunanistan alarma geçti. Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumunca (EODY) yapılan açıklamada, Romanya, Fransa, İngiltere ve Avusturya'da kızamık vakalarındaki ani artışa işaret edildi. Yunanistan'da 2022 ve 2023'te kızamık vakasına rastlanmadığının altı çizilen açıklamada, 2024'te ise yurt dışıyla bağlantılı iki kişide kızamık virüsünün tespit edildiği belirtildi.

ÜLKEDE AŞI EKİBİ KURULACAK

Açıklamada, Sağlık Bakanlığının kızamık virüsünün Yunanistan'da yayılmasını önlemek amacıyla nüfusun aşılanmasına odaklanacak özel bir sağlık ekibi oluşturulmasına karar verdiği bildirildi. Özellikle endişe edilecek bir durumun olmadığı ifade edilen açıklamada, virüse karşı halkın bilinçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Avrupa'da alarm! Vakalar arttı, yeni salgın Türkiye sınırına dayandı - 1. Resim

KIZAMIK NEDİR?

Kızamık virüsü ile meydana gelen akut, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. Hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Virüsün kuluçka dönemi 10-14 gündür. Şikayetler başlamadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...