Tarih : 01.06.2021 - 11:57 Yorum : 0

Bakan Koca'dan maske açıklaması: Maskeler ne zaman çıkarılacak?

Normalleşme adımlarının atıldığı günlerde vaka sayılarının düşmesi ve aşıyla sürecin hızlanması bekleniyor. Sağlık Bakanı Koca "Hedef eylül ayında normal hayata geçmek" dedi. Maskesiz günler için ise toplumsal bağışıklığı işaret etti.

Bakan Koca'dan maske açıklaması: Maskeler ne zaman çıkarılacak?

Koronavirüsle mücadelede normalleşme dönemi yavaş yavaş başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından normalleşmenin yeni yol haritasını açıkladı.

Artık gözler "Tam normalleşme ne zaman olacak?" sorusunun cevabında. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hedef eylül ayında normal hayata geçmek" dedi.

AŞI UYGULAMASI HIZLANIYOR

Yaz aylarında aşı uygulamasının yaygınlaşacağını belirten Sağlık Bakanı Koca, "Güçlendirilmiş bir uygulama bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

"Salgının yıkıcı etkisinden ülkemizin kurtulacağı açıkça görünür hale gelmiştir" diyen Koca, nüfusun en az yüzde 60'ı aşılandığında koronavirüse karşı toplumsal bağışıklığın kazanılacağını söyledi.

MASKE ZORUNLULUĞU

Vaka sayılarının düşmesiyle birlikte maske zorunluluğu tartışmalarına da değinen Bakan Koca, maskesiz günler için toplumsal bağışıklığı işaret etti.

Erken dönemde bütün aşıların bulaşıcılığı önlediğinden emin olmadıklarına dikkati çeken Koca, şunları söyledi:

"BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, BioNTech aşısı için yüzde 90 üzerinde bulaşıcılığı önlediğini söylemişti ama diğer aşılarla ilgili emin değiliz. Yüzde 60-70 aşılama bitmedikçe kişisel tedbirlerin maskeyle devre dışı kalmasını önermiyoruz. Bu eylül sonrası devreye girer. Aşılamayı sağlayarak bu dönemde okulların, üniversiteler dahil olmak üzere normal hayata dönecek şekilde açılmasını hedefliyoruz. Birçok kişi de maske takmaya devam edecek. Bu durum, tamamen kişisel bir tercihle söz konusu olacak. Toplumsal bağışıklığın olduğu dönemde maskeyi daha çok enfeksiyonu olanların takması gerektiğini önemsiyoruz. Şimdi 2 metre mesafeyi koruyabilmeniz halinde maske takmanız gerekmez. Bunun nasıl bulaştığını biliyoruz. Herkesin bu çerçevede kişisel tedbirini alması gerekir."

"HAZİRAN SONUNA KADAR 20 YAŞA KADAR İNEBİLİRİZ"

Haziran ayında 30 milyon doz gelecek BioNTech aşılarının bir kısmı Türkiye'ye ulaştı. 12 milyon doz aşı için de izin çıktı.

Aşıların, gelecek hafta sonuna kadar Türkiye'ye ulaşması bekleniyor. Yaygın aşılamada hedef ise aşıların geliş hızına göre Haziran ve Temmuz ayları olacak.

Aşılamada hedefin 20 yaş olduğuna işaret eden Bakan Koca, "Eğer 30 milyon aşımız gelirse Uğur Hoca'nın dediği şekilde takvim işlerse haziran ayı sonunda 20 yaşa kadar ineriz" dedi.

Maske zorunluluğu tek şartla kalkabilir Maske zorunluluğu tek şartla kalkabilir Bayram sonrası uygulanan kademeli normalleşme uygulaması 1 Haziran'da sona eriyor. 1 Haziran'da normalleşmeye geçilmesi beklenirken, aşılama sayısının da artmasıyla maske zorunluluğunun kaldırılması da gündemde. Ancak bunun gerçekleşmesi bir şarta bağlı gözüküyor.

İçişleri'nden kademeli normalleşme genelgesi Kademeli normalleşme kararları İçişleri Bakanlığı, "haziran ayı kademeli normalleşme" genelgesini yayımladı. Genelge, 81 il valiliklerine de gönderilerek yürürlüğe girdi. Genelge ile hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 1 güne indirildi. Kafe ve restoranlar yüzde 50 kapasite ve mesafe şartlarıyla açıldı. İşte detaylar...

Etiketler : bakan koca
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber