2022-05-25 15:03:59 | Son Güncelleme : 2022-05-25 16:18:08

Son dakika! Bakan Koca'dan 'maymun çiçeği' açıklaması: Pandemi sebebi olacağına inanmıyorum

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyanın tedirginlikle takip ettiği 'maymun çiçeği' virüsüne dair bir açıklama yaptı. Koca, "Ülkemizde yok, tedirginlik oluşturulmamalı. Maymun çiçeğinin pandemi sebebi olacağına inanmıyorum" dedi.

Son dakika! Bakan Koca'dan 'maymun çiçeği' açıklaması: Pandemi sebebi olacağına inanmıyorum
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Dünyanın diken üstünde takip ettiği 'maymun çiçeği' virüsüne dair açıklamalarda bulunan Bakan Koca, hastalığın bir pandemi sebebi olacağına inanmadığını söyledi.

Çiçek aşısının 'maymun çiçeği' hastalığı üzerinde yüzde 80-85 oranında etkinliğinin olduğunu belirten Koca, aşının salgın riskinin ortadan kalktığı 1970'lerden beri geliştirilmediğini söyledi.

Koca, bununla birlikte ABD'nin ise tıbbi prosedür gereği o dönem imha etmesi gereken canlı virüsü sakladığına dikkat çekti.

'ÖZLÜK HAKLARI ÇALIŞMASI MECLİS'E GELECEK'

Bakan Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili düzenlemenin bu ay Meclis gündemine geleceğini düşündüğünü, bunun Meclis iradesinde olduğunu söyledi.

Koca, "Hekim arkadaşlarımız, sağlık çalışanlarımız özellikle bu dönemde Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 5 maddenin gündeme girmesiyle ciddi anlamda sorunların çözüleceğini ve önümüzdeki dönemde devletin bu anlamda yapılması gerekeni yaptığını herkes görmüş olacak. Tedirgin olmaya gerek yok. Biraz sabırlı olalım. Bu çok uzun sürmeyecek. Bunun temmuzdan önce olacağını söyleyebilirim. Bazı arkadaşlar temmuz zammı ile bunun geçiştirileceği yaklaşımı içindeler. Öyle bir durum olmayacağını zaten ifade etmiş oldular grup başkan vekilimiz. Biz sağlık çalışanları ve hekimler olarak hekimliğin saygınlığını asla kaybetmemeliyiz. Bu son derece önemli. Bu sorunların hepsi çözülür; ama hekimliğin saygınlığı kaybedilirse biz mesleğimizden haz duyamayız. Pandemi döneminde vatandaşımızın gönlünde yer ettiğimiz saygınlığı birtakım heyecanlarla lütfen kaybetmeyelim. Bu son derece önemli" diye konuştu.

KORONAVİRÜS SALGININDA SON DURUM

Bakan Koca, Covid-19 vakalarına yönelik soru üzerine de "Yoğun bakımda hastalarımız var ama sayı son derece düştü. İlk pandemiden sonraki vakaların neredeyse 6'da, 7'de 1'ine kadar indi. Birçok ilimizde yoğun bakımların kapalı olduğunu söyleyebilirim" dedi.

GULSAH DOGAN 25 Mayıs 2022 15:21

SN BAKANIMIZIN EMEGİNE YUREGİNE SAGLIK SAYGILAR