• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  95258
 • down
  USD
  5.8794
 • down
  EURO
  6.4915
 • down
  GBP
  7.5567
 • up
  Altın
  282.027
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 26.09.2018 - 08:47 Yorum : 0

Baş dönmesi belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi başlangıcında, kişi dengede durmakta zorlanmakta ve sersemlemektedir. Diğer baş dönmesi belirtileri ise şunlardır:

Baş dönmesi belirtileri nelerdir?

Baş Dönmesi Belirtileri
·         Baş dönmesi, kişi genellikle pozisyon değiştirdiğinde, oturerken birden ayağa kalktığında, ayaktayken ya da başını döndürdüğünde ortaya çıkmaktadır.

·         Baş dönmesi yaşayan kişi bulunduğu ortamın ya da çevresinin döndüğünü düşünebilmektedir. Bu durum vertigo olarak adlandırılmaktadır.

·         Bazı insanlar baş dönmesini sersemletici olarak tanımlanmaktadır.

·         Kişi ayağa kalktığında şiddetli baş dönmesi nedeniyle düşme tehlikesi yaşayabilmektedir.

·         Baş dönmesi yaşayan bazı insanlar aynı zaman göz kararması ve duyma problemlerine de maruz kalabilmektedir. Bu nedenle, çevrede olan biten ya da sesler algılanamamaktadır.

·         Baş dönmesi beraberinde mide bulantısı, kulak çınlaması ve kusma gibi belirtilere de yol açabilmektedir.

·         Diğer yandan, uzun süre boyunca şiddetli bir şekilde kusma da, baş dönmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Baş Dönmesi Çeşitleri

Baş dönmesi farklı şekillerde hissedilebilmektedir. Bazı baş dönmesi çeşitleri ise şunlardır:

Göz kapağı düşüklüğü baş ağrısına yol açabilir Göz kapağı düşüklüğü baş ağrısına yol açabilir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, kaş ve alın bölgesindeki kasları yukarı doğru zorlayarak sinirlere yapılan baskının baş ağrısına sebebiyet verebildiğini belirtti.

İşte baş ağrısının çaresi İşte baş ağrısının çaresi Küçükten büyüğe, gençten yaşlıya herkesin zaman zaman baş ağrısı şikayeti olur. Migren gibi kronik hastalığı olanlar için ise baş ağrısı hayatı kabusa çevirir. Oysa bazı detaylara dikkat etmeniz, baş ağrılarıyla baş etmenizde büyük fayda sağlar.

Baş ağrısı en çok kadınları etkiliyor Baş ağrısı en çok kadınları etkiliyor Doç. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, migrenin kadınlarda daha fazla görüldüğünü ve çalışan kadınların migren konusunda bilinçli olmaları gerektiğini belirtti

·         Sersemlik

Bu durumda kişi baş dönmesi nedeniyle denge kaybı yaşamakta ve sersemlemektedir. Bayılma riskinin yüksek olduğu baş dönmesinin bu çeşidi, kişide kafa karışıklığı da olabilir. Bu şekilde sonuçlanan baş dönmesi genellikle tansiyon düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kişi otururken çok hızlı bir şekilde ayağa kalktığında, sersemletici baş dönmesi yaşayabilmektedir.

·         Vertigo

Vertigo yaşayan kişi, aslında hareket etmeyen ya da dönmeyen herşeyi dönüyormuş gibi algılamaktadır.

Diğer vertigo belirtileri şöyle sıralanmaktadır:

·         Kişi veya çevresi hareket ediyormuş hissi

·         Düz bir çizgide yürümenin zor olması da dâhil olmak üzere kararsızlık

·         Sersemlik

·         Baygın gibi hissetme

Baş dönmesine eşlik edebilecek diğer belirtileri ise şunları içerebilmektedir:

·         Baş ağrısı

·         Mide bulantısı ve kusma

·         Kulaklarda çınlama veya diğer sesler

·         İşitme zorluğu

·         Yürürken şaşırma ve koordinasyon kaybı (Ataksi)

·         Olağandışı göz hareketleri (örneğin, gözlerin fırlaması (nistagmus))

·         Hareket halindeyken veya yürürken bir işareti okumada zorluk çekme

Bu durum genellikle, iç kulakta meydana gelen problemlerden ya da denge siniri iltihabından kaynaklanmaktadır.

·         Anksiyete

Anksiyete bir baş dönmesi çeşidi değildir, ancak bazı insanlar anksiyete nedeniyle şiddetli bir korku, heyecan ve endişe hissettiği için baş dönmesi ya da vertigo da tetiklenebilmektedir.

·         Dengesizlik

Denge kaybı ya da dengesizlik ile birlikte oluşan baş dönmesi söz konusu olduğunda, kişi yürümekte oldukça zorlanabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da, düşme tehlikleri oluşabilmektedir.

Hamilelikte Baş Dönmesi

Baş dönmesi hamilelikte ortaya çıkabilen belirtilerden biridir. Çoğu zaman, normal olarak kaşılanan bu belirti, herhangi bir trimesterde ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte, sıklıkla ilk trimesterde yaşanmaktadır. Diğer yandan, ikinci trimesterde de genişleyen uterus kan damarlarına baskı uygulamakta ve sonuç olarak baş dönmesi ortaya çıkabilmektedir. Son trimesterde ortaya çıkan baş dönmesi ise, bebeğin ağırlığı nedeniyle, kalbe kan taşıyan bir damara bastırmasıdır.

Hamilelikte baş dönmesi her ne kadar normal olsa da, özellikle sabit bir baş dönmesi varsa ya da baş dönmesi kalıcıysa, beraberinde de karın veya vajinal kanama, bulanık görme, baş ağrısı veya kalp çarpıntısı yaşanıyorsa, hemen bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Tıbbi Yardım Alınması Gereken Baş Dönmesi Belirtileri

Baş dönmesi hemen hemen herkesin yaşayabileceği geçici bir sorun olsa da, bazı durumlarda, daha ciddi rahatsızlıkların bir habercisi olabilmektedir. Bu nedenle, aşağıda sıralanmış olan belirtilerin yaşanması durumunda hemen tıbbi yardım alınması gerekmektedir:

·         Baş dönmesi ile birlikte, kulak çınlaması, işitme kaybı ya da kulakta basınç ve dolgunluk hissediliyorsa (meniere hastalığının belirtileri olabilir)

·         Yürürken zıplayarak yürüyormuş gibi hissediyorsanuz (Dandy Walker sendromu belirtisi olabilir)

·         Konuşma zorluğu çekiyorsanız ya da çift görüyorsanız (inme belirtisi olabilir)

·         Yaşınız fazla ise ve sersemiş gibi hissediyorsanız

·         Sık sık ayakta durma sıkıntıları yaşıyorsanız (ortostatik hipotansiyon belirtisi olabilir)

·         Baş dönmesi uzun bir süredir devam ediyorsa

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi, kişinin sersemlemesine ve denge kaybı yaşamasına neden olan, aynı zamanda, bayılmasına da yol açabilen bir sağlık durumudur. Baş dönmesi kendi başına bir hastalık olarak değerlendirilmemekte, onun yerine bir dizi rahatsızlığın bir belirtisi olarak ortaya çıkabileceği düşünülmektedir.

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesi nasıl geçer? Baş dönmesi tedaviden önce önleme yöntemi ile kontrol altına alınabilmektedir. Davranışsal ya da çevresel bir faktör nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığını anlamakta fayda vardır. Bununla birlikte, baş dönmesi bir belirti olduğu için amaç, ilk önce altta yatan nedeni tedavi etmektir. Fiziksel yaranmalar için iyileşmeyi beklemek, duygusal ya da zihinsel sorunlar için psikolojik tedavi almak yeterli olabilmektedir.

Baş Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş dönmesi tanısı ve tedavisi için dahiliye, nöroloji ya da KBB (kulak burun boğaz) bölümüne başvurulabilmektedir.

Etiketler : baş dönmesi
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber