Tgrt Haber
07 Aralık 2023 11:58 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 12:20

Bilim insanları 11 önemli organ ve dokudaki yüzlerce proteini inceledi: Kan testiyle önemli hastalıkların önüne geçilecek

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırma önemli sonuçlar ortaya koydu. Kan testiyle hızlı yaşlanan organların tespiti mümkün olacak. Böylelikle olası hastalıkların belirtileri görülmeden tedavi için yol gösterecek.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
Bilim insanları 11 önemli organ ve dokudaki yüzlerce proteini inceledi: Kan testiyle önemli hastalıkların önüne geçilecek
Bilim, Hastalık, Organ, Kan

ABD'deki Stanford Üniversitesinden araştırmacılar, kan testiyle 11 organ ve dokudaki proteinleri inceleyerek hızlı yaşlanıp yaşlanmadıklarının tespit edilebileceğini ortaya koydu. Stanford Üniversitesinin internet sitesindeki habere göre araştırmacılar, yaklaşık 5 bin 700 yetişkine kan testi yaparak beyin, kalp, akciğer, karaciğer, bağırsak, böbrek, kan damarları, bağışıklık sistemi, kaslar, pankreas ve yağ dokusu olmak üzere 11 önemli organ ve dokudaki yüzlerce proteini inceledi.

YAŞLILIK DURUMUNU ORTAYA KOYACAK

Organların hızlı ya da yavaş yaşlanıp yaşlanmadığı konusunda çalışan araştırmacılar, kan testleriyle hızlı yaşlanan organların tespit edilmesinin, olası önemli hastalıkların klinik belirtileri ortaya çıkmadan tedavi için yol gösterebileceğini belirtti.

ABD'li araştırmacılar kan testiyle yeni hastalıkların önüne geçileceğini paylaştı.

Araştırmacılar, beyin, böbrek ve kalp gibi organları "daha hızlı yaşlanan" kişilerde bu organlarla ilişkilendirilen hastalıkların görülme riskinin, diğerlerinden daha yüksek olduğunu bildirdi.

5 KİŞİDEN BİRİ TEHLİKE ALTINDA

Organları yaşıtlarından daha hızlı yaşlanan kişilerde hastalık riskinin daha yüksek olduğunu kaydeden araştırmacılar, 50 yaş ve üzeri her 5 kişiden birinin en az bir organının hızlı yaşlandığına dikkati çekti.

Araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...