24˚
İstanbul
24˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.26 /s
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
27˚/19˚
Pazar
27˚/18˚
Pazartesi
26˚/19˚
26 Mayıs 2022 Perşembe
2022-01-03 16:01:32

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan merak edilen soruya cevap! Turkovac Omicron'a karşı koruyor mu?

Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’nin yerli ve milli aşısı Turkovac’ın hızla yayılan Omicron’a da karşı koruma sağladığını açıkladı.

Bilim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Ateş Kara'dan merak edilen soruya cevap! Turkovac Omicron'a karşı koruyor mu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Turkovac'ın seri üretiminin yapıldığı Şanlıurfa'daki tesiste açıklamalarda bulundu. Omicron'un diğer varyantlara göre daha etkili olduğunu vurgulayan Kara, “Omicron'un büyük bir riski var, çok hızlı yayılıyor, sayılarda da çok hızlı artışa neden oluyor. Avrupa'daki verilerde Omicron'nun yayılma süresi iki veya üç hafta. Yani neredeyse iki katı hızla bulaşıyor” diye konuştu. Turkovac aşısının etkinliğine yönelik çalışmaların da yoğun bir şekilde sürdüğünü belirten Kara, vatandaşların yerli aşıya gösterdiği ilgiden memnun olduklarını belirtti. 

TURKOVAC İKE ANTİKOR SEVİYELERİ YÜKSEK

Yerli aşının Omicron’a da karşı koruduğunu dile getiren Kara, konuşmasına şöyle devam etti: 
“Diğer çalışmalara ve verilere baktığımızda Turkovac ile elde ettiğimiz antikor seviyeleri Omicron'a karşı koruyuculuk sağlayacak şekilde görünüyor. Bu yönde çalışmalarımız ve bilimsel verileri bir araya getirme çalışmalarımız sürüyor. TTurkovac'ı mevcut elimizdeki verilerle karşılaştırdığımız zaman Omicron'a karşı da koruyuculuk sağlıyor ama bunun süresi ne kadar olacak, bunu şimdi söylemek mümkün değil.”

HATIRLATMA DOZU ÖNEMLİ 

Kara, Türkiye'de vatandaşların aşı konusunda artık ciddi bir farkındalığının oluştuğunu belirtti. Türkiye'nin hatırlatma dozu uygulamasına erken geçmesinin virüsün etkilerini azaltmada önemli bir rol oynadığını belirten Kara, “Önemli noktalardan biri; aşılı olanların, özellikle hatırlatma dozu olanların, Omicron'dan korunabilir olduğunu biliyoruz. O bakımdan hatırlatma dozunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye'de hatırlatma dozu uygulaması, Avrupa'ya göre biraz erken başlamıştı, bu bir avantajdı ama burada önemli olan nokta, zamanı gelen kişilerin mutlaka ama mutlaka hatırlatma dozunu olmuş olmaları, aşılanmamış kişilerin mutlaka aşılanmaları, bu salgının durması, Omicron'un yayılmasının önlenmesi ve koronavirüsten korunmak için çok önemli.”

 

Etiketler