2021-09-22 17:08:49

BioNTech mi Sinovac mı? 3. doz antikor sonuçları

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanları üzerinde Covid-19 aşısının 3. doz antikor testi yapıldı. Sinovac, BioNTech'in çok gerisinde kaldı.

BioNTech mi Sinovac mı? 3. doz antikor sonuçları
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tüm dünya koronavirüsle mücadele ederken birçok ülke aşılamada üçüncü dozu onayladı. Türkiye'de de üçüncü dozla ilgili yapılan bir araştırma dikkatleri üzerine çekti. Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortak bir çalışma yürüttü. Temmuz 2021'de sağlık çalışanları için 3. doz aşı uygulamasına gidildi ve çalışanlara Sinovac ile BioNTech tercihleri sunuldu.

Sağlık çalışanlarının 3. kez aşılanmasının ardından ise Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, antikor incelemesi yaptı. Çalışmaya toplam 84'ü erkek 53'ü kadın toplam 179 sağlık çalışanı katıldı. 138 görevli çalışmayı tamamladı. Sağlık çalışanlarının 103'ü Biontech, 35'i ise Çin aşısı Coronavac'ı tercih etti. Alınan ilk kan örneklerinde yapılan incelemede elde edilen en düşük antikor değer 10,9; en yüksek değer ise 5 bin 542,6 AU/ml oldu.

Güçlendirici doz olarak Coronavac yaptıranların antikor değeri 1187,90 çıktı. Biontech yaptıran grupta ise bu değerin 17 bin 619 olduğu görüldü. Bu, iki dozun üzerine yapılan Coronavac'ın antikor seviyesini 9 kat, Biontech'in ise 162 kat artırdığı anlamına geliyor.

SINOVAC'IN YAN ETKİSİ AZ

İki grup arasında yan etki açısından da anlamlı fark olduğu bulundu. Sinovac aşısı yaptıran 35 sağlık çalışanının sadece 3'ü aşı sonrası yan etki olarak aşı yerinde ağrı bildirdi. Biontech grubunun yüzde 88'den fazlası ise en az bir yan etki gördüklerini aktardı. NTV'nin haberine göre en sık görülen yan etkilerin enjeksiyon yerinde ağrı, halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve ateş olduğu bildirildi.

Etiketler