2021-09-08 14:06:02

Biontech'in kurucusu Uğur Şahin'den çocuklara aşı müjdesi

Biontech’in kurucularından Uğur Şahin, 12 yaş altındaki çocuklar için aşı çalışmalarının tamamlandığını ve aşının bu yılın sonuna doğru kullanılabileceğini söyledi.

Biontech'in kurucusu Uğur Şahin'den çocuklara aşı müjdesi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Biontech’in kurucularından Dr. Uğur Şahin, dün Almanya House of Pharma isimli kurumun etkinliğine katıldı. Şahin, burada koronavirüs aşısı ile ilgili bilgi ve verileri paylaştı. 12 yaş altındaki çocuklar için Kovid-19 aşısı çalışmalarının sürdüğünü müjdeleyen Şahin,  BioNTech’in geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılan Comirnaty aşısının çocuklar için hazırlanan bir versiyonunun ilk verilerinin bu ayın sonunda kamuya duyurulacağını açıkladı.

12 YAŞ ALTINA AŞI GELİYOR

Uğur Şahin, şu anda 12 yaşın altındaki çocuklar için onay alan bir Kovid-19 aşısı olmadığını belirtti. Bu durumun ekim ayının sonunda değişebileceğini aktaran Şahin, “12 yaşın altındaki çocuklar için çalışmalar tamamlandı. Şu an verileri toparlıyoruz ve birkaç haftamız daha var” dedi.

ABD’li partnerleri Pfizer ile verileri eylül ayının sonunda veya ekim ayının ortasında denetleyici kurumlarla paylaşacağını dile getiren Türk asıllı bilim insanı Şahin, yetkililerin bu tür konularda genelde birkaç hafta içinde geri dönüş yaptığını söyledi. Şu ana kadarki araştırmalarında bir sürprizle karşılaşmadıklarını belirten Şahin, aşının bu yılın sonuna doğru kullanılabileceğini söyledi.

 

Etiketler