Tarih : 24.06.2021 - 08:43 Yorum : 0

Birinci doz aşı olan kişi sayısı 30 milyonu aştı

Türkiye'de Kovid-19 aşısının birinci dozu uygulanan kişi sayısı 30 milyonu aştı.

Birinci doz aşı olan kişi sayısı 30 milyonu aştı

Türkiye’de koronavirüsle mücadeleye karşı aşı uygulaması hızlandı. Türkiye’de şimdiye kadar 45 milyon doza yakın aşılama yapıldı. Sağlık Bakanlığı yurt genelinde birinci doz aşı rakamlarını paylaştı. Birinci doz Kovid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı 30 milyonu geçti. Koronavirüste ikinci doz aşı uygulanan kişi sayısı ise 14 milyon 655 bini aştı.

AŞIDA YAŞ SINIRI 18’E İNDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamada yaş sınırının 18’e indiğini ve cuma gününden itibaren randevu alınabileceğini açıkladı.

TÜRKİYE’DE KULLANILAN KORONAİVRÜS AŞILARI

Türkiye’de koronavirüse karşı mücadelede uygulanan ilk aşı Çin’de üretilen Sinovac aşısı oldu. Sinovac’ın ardından Türk çift Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından salgınla mücadeleye karşı bulunan ilk aşı olan BionTech aşısı kullanılmaya başlandı.

YERLİ AŞI EKİMDE KULLANIMDA

Öte yandan pandemiye karşı Türkiye’de 18 yerli aşı çalışması bulunuyor. Bu aşıların içerisinde en ileri seviyede olan Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilmekte olan ve Turkovac adı verilen yerli aşıda Faz 3 aşamasına geçildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı ile ilgili yaptığı açıklamada Turkovac’ın ikinci dozunun yüzde yüz koruma sağladığını ve ekim ayında kullanıma sunulabileceğini belirtti.

Yerli aşı Turkovac ne kadar koruyor? Bakan Koca açıkladı Bakan Koca: Turkovac yüzde 100 koruyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erciyes Üniversitesinde geliştirilen TURKOVAC'ta yüzde yüz başarı elde edildiğini ve aşının ekim ayında uygulanmaya başlayacağını söyledi. Koca, Sinovac ve BioNTech'in Delta varyantına karşı etkili olduğunu açıkladı

Yerli aşı Turkovac ne zaman kullanılacak? Bilim Kurulu üyesi açıkladı Hatırlatma dozu Turkovac'la İnaktif yerli aşı Turkovac'ın Faz 3 aşamasının en az 3 ay süreceğini belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yerli aşının pandeminin kontrolüyle ilgili aşılamaya yetişmeyeceğini ama üçüncü doz denilen hatırlatma dozuna yetişeceğini söyledi.

Yerli aşının ismi nedir? TURKOVAC açılımı, anlamı, özellikleri Yerli aşının ismi nedir? TURKOVAC açılımı, anlamı, özellikleri Yerli aşının ismi ile ilgili beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli kovid-19 aşısının adının “TURKOVAC” olduğunu açıkladı. Peki, TURKOVAC anlamı nedir? TURKOVAC özellikleri nelerdir?

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber