22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %39
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2014-12-03 18:01:00

Bu bitki şifalı değil ölümcül

Sinüzit ve basur gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülen "acı kavun" bitkisinin, ölüme neden olabileceği söylendi.

Bu bitki şifalı değil ölümcül
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bitkinin 2 gramı alerjik reaksiyonlara bağlı ani nefes durması  nedeniyle öldürücü etkiye sahip. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Anabilim Dalı  Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, "acı kavun"  bitkisinin Anadolu'da ''Cırtlak'', ''Cırt atan'',  ''Ebu Cehil karpuzu'' gibi  isimlerle de anıldığını kaydetti. Bitkinin sinüzit ve basur gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini duyduğunu  ifade eden Akınerdem, "Yararlı bir bitki olsaydı Anadolu insanı bu bitkiye eşek hıyarı veya Ebu Cehil karpuzu demezdi. Kullananları gördüm. 'Acı kavun kullandım memnun kaldım, memnun olmadım' diyen de var, 'kullandım neredeyse ölüyordum diyen  de' var" ifadesini kullandı.

Meyvesi olgunlaştığında içindeki basınç 6 bara ulaşarak tohumlarını  saatte 36 kilometre hızla fırlatan acı kavunun gözleri kör edebileceğine dikkati  çeken Akınerdem, şunları söyledi:

"Aşırı kullanımının özellikle alerjik bünyelere verdiği zararı  duyuyoruz. Acı kavun bitkisinin kullanımda dikkatli olunması gerekir. Rastgele  yüze, göze, ağza sürerek veya ilaç gibi içilerek kesinlikle kullanılmamalıdır. Bitkinin kullanımından kaynaklı sıkıntılar yaşanabilir. İnsanlar zayıf düşebilir, zehirlenmeler yaşanabilir, bünyede bir takım kalıcı etki bırakabilir. Doğacak  bebeklere çok ciddi zarar verebilir."

 "Hiç kimse bunu dikemez veya yetiştiremez"

Bitkinin kendiliğinden büyüdüğünü vurgulayan Akınerdem, "Hiç kimse  bunu dikemez veya yetiştiremez. Üretim alanlarının dışında, yıkılmış virane  yerlerde bol miktarlarda bulabilirsiniz. Bu bitkinin taze meyvesi sıkıldığında,  bitkinin tohumlarını da içeren mukus benzeri bir salgı fışkırtır. Olgunlaştıktan  sonra patlayarak tohumları etrafa saçılıyor ve kendiliğinden yeniden hayat  buluyor. Bu özelliği nedeniyle, İngilizce'de 'squirting cucumber' (fışkırtan  hıyar) olarak anılır. Kimse bu bitkiyi ticari olarak yetiştirmez" diye konuştu.

Etiketler