22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-23 15:29:03

30 yıllık araştırmadan çarpıcı sonuçlar! Büyük babası sigara içen kadınlar daha şişman

Bilim insanlarının sigara üzerine yıllarca sürdürdüğü araştırmadan bir hayli ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre büyükbabaları erken yaşta sigara içmeye başlayan kadınların daha şişman olduğu belirlendi.

30 yıllık araştırmadan çarpıcı sonuçlar! Büyük babası sigara içen kadınlar daha şişman
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bristol Üniversitesi'nin yaptığı, "90'ların Çocukları araştırması" Sigara içen aile büyükleri ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmada büyükbabaları veya büyük büyükbabaları erken yaşta sigara içmeye başlayan kadınların, daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimi gösterdikleri kaydedildi. 

BÜYÜK BABASI SİGARA İÇENLER DİKKAT! 

Şimdi araştırmacılar, büyükbabası veya büyük büyükbabası 13 yaşından önce sigara içmeye başlayan kadınlarda daha yüksek vücut yağı belirlediklerini kaydetti. Araştırmada erkek torunlarda ise herhangi bir etki gözlenmediğinin altı çizildi.  Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırma için bilim insanları büyükbabaların ve büyük büyükbabaların sigara içme deneyimlerine ilişkin verileri araştırdı.

ÇOCUKLARI, TORUNLARI DA KATILDI

Raporun baş yazarı Prof Jean Golding, çalışmaya çocukları ve torunları ile birlikte katılmayı kabul eden 14.000 hamile kadınla çalıştıklarını açıkladı. Golding araştırmanın sonuçlarına ilişkin, “Bu araştırma bize iki önemli sonuç sunuyor. Birincisi, ergenlikten önce bir çocuğun belirli maddelere maruz kalması, onu takip eden nesiller üzerinde etkili olabilir. İkincisi, çocukların aşırı kilolu olmasının nedenlerinden biri, atalarının yaşam tarzı olabilir” ifadelerini kullandı.

Araştırma, maddelere maruz kalmanın nesiller boyunca geçebilecek değişikliklere yol açabileceğini öne sürüyor. Ekip bunu doğrulamak için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguluyor. 

Etiketler