Tgrt Haber
29 Şubat 2024 14:54 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 14:54

Çinli bilim insanları açıkladı! Şişe suyundan daha güvenli

Çinli bilim insanları, musluk suyunu kaynatmanın mikroplastiklerin zararlı etkilerini azaltabileceğini tespit etti.

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Çinli bilim insanları açıkladı! Şişe suyundan daha güvenli
araştırma,su

The Hill'in haberine göre, Çinli bilim insanları, suda en yaygın bulunan polistiren, polietilen ve polipropilenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi.

Araştırma kapsamında yüksek seviyede kalsiyum karbonat (kireç taşı) ve magnezyum içeren musluk suyu kaynatıldığında içeriğindeki kalsiyum karbonatın mikroplastikleri etrafında kümelenerek hapsedip zararsız hale getirdiği saptandı.

Araştırmada suyu kaynatmanın mikroplastiklerin zararlı etkilerini tamamen yok etmediği fakat ele alınan 3 plastik bileşiğin en az yüzde 80'inin zararlarını ortadan kaldırdığı gözlendi.

Çinli bilim insanları açıkladı! Şişe suyundan daha güvenli - 1. Resim

ŞİŞE SUYUNDAN DAHA GÜVENLİ

Kaynatılan musluk suyunun şişe suyundan daha güvenli olduğu, plastik kirliliğinin sağlık üzerindeki bazı olumsuz etkilerinden bu yöntemle kaçınılabileceği bildirildi.

ABD'deki Columbia Üniversitesi'nden araştırmacıların ocakta "Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)" adlı dergide yayımlanan çalışmasında şişe suyunun bir litresinin yaklaşık çeyrek milyon nanoplastik içerebileceği ortaya konulmuştu.

Araştırma, "Environmental Research Letters" adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...