24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %45
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-11-17 11:47:16

Çinli bilim insanlarından çarpıcı araştırma! 2 bardak çay ile 2 fincan kahve bunama riskini düşürüyor!

Çinli araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2 bardak çay ile 2 fincan kahve içmek felç ve bunama riskini üçte bir oranında azaltıyor.

Çinli bilim insanlarından çarpıcı araştırma! 2 bardak çay ile 2 fincan kahve bunama riskini düşürüyor!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Günümüzün vazgeçilmezlerinden biri kahve ve çay… En yoğun anlarımızda, stres yaşadığımızda, toplantılarda ya da sohbet anlarımızda bize eşlik ederler. Çinli araştırmacıların 10 yıldır her gün çay ve kahve içen 500.000 İngiliz'in verilerini takip ederek ortaya koyduğu araştırmalar ilginç sonuçlar doğurdu. Buna göre günde 2 bardak çay ile 2 fincan kahve içen kişilerde felç ve bunama riski üçte bir oranında azalıyor. Yani bu kişilerde bunama ve felç gelişme olasılığı yüzde 28 daha düşük. 

Araştırmaya göre günde sadece bir kahve veya bir çayın bile kişilere fayda sağladığı tespit edildi. Dr. Yuan Zhang liderliğindeki ekip, “Bulgularımız, ayrı ayrı veya kombinasyon halinde orta düzeyde kahve ve çay tüketiminin daha düşük felç ve bunama riski ile ilişkili olduğunu gösteriyor” dedi. Çalışma Tianjin Tıp Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından gerçekleştirildi ve PLoS Medicine dergisinde yayınlandı. 

DİĞER ÇALIŞMALARLA UYUMLU 

Reading Üniversitesi'nden beslenme bilimleri uzmanı Dr Charlotte Mills, bu çalışmanın kahve ve çay içmenin faydalarını araştıran diğer çalışmalarla 'tutarlı' olduğunu söyledi. Birçok çalışma daha önce kahve ve çayın bunama riskini azaltabileceğini öne sürmüştü. Ancak bazı gazeteler, popüler içeceklerin aşırı tüketiminin aslında riski artırabileceği konusunda uyarmıştı. Avustralya'da Temmuz ayında yayınlanan bir araştırma, günde altı fincandan fazla kahve içmenin bunamayı yüzde 53 oranında artıracağını iddia etmişti. 

İNGİLTERE BUNAMA VE FELÇTEN MUZDARİP 

İngiltere Alzheimer Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Rosa Sancho ise konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Bunun gibi çalışmalar neden ve sonucu tam olarak belirleyemez. Araştırmacılar, bir kişinin felç ve vasküler bunama riskini etkileyebilecek diğer faktörleri kontrol etmeye çalışsa da çayın mı yoksa kahvenin mi bu düşük riske neden olduğu konusunda kesin bir sonuca varılamaz” dedi. 

İngiltere’de  850.000'den fazla insan bunama rahatsızlığından etkileniyor. Ayrıca her yıl yaklaşık 100.000 kişi, damar tıkanıklığına bağlı olarak felç geçiriyor.

Etiketler