Tgrt Haber
29 Ocak 2024 10:23 - Güncelleme : 29 Ocak 2024 10:23

Çocuklarda öfke kontrolünde ebeveynlerin izlemesi gereken yollar!

Çocuklar mizaçlarından dolayı öfke duygusunu daha hırçın ifadelerle dışa vurabiliyor. Bu durum bazen ebeveynlerin kontrol etmesini zorlaştıracak boyutlara ulaşabilir. Uzman Kinik Psikolog Şehitnur Zülfikar, çocuklardaki öfke kontrolüne uygulanması gereken bazı yolları açıkladı.

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Çocuklarda öfke kontrolünde ebeveynlerin izlemesi gereken yollar!
Çocuk Psikolojisi, Öfke Kontrolü

Öfke de mutluluk, üzüntü, korku, şaşkınlık, tiksinme gibi doğal bir duygudur. Ancak bu durum çocuklarda farklı boyutlarda kaşımıza çıkar. Uzman Kinik Psikolog Şehitnur Zülfikar, bu duygunun çocukları en çok hangi durumlarda "esir" aldığı sorusunu cevapladı. Zülfikar, Öfke sorunu ile baş etmeye çalışan ebeveynler için yol gösterici tavsiyelerde bulundu.

DUYGUSAL BİR YARDIM!

Çocuklar anlaşıldıklarını hissettiklerinde yaşamış oldukları yoğun duygular hafiflemeye başlar. Ebeveynler anlayış, kabul ve yakınlık dolu yaklaşımlarıyla çocuklarının incinmiş duygularına adeta duygusal ilk yardım yapılmış gibi olur.

Çocuklarda öfke kontrolünde ebeveynlerin izlemesi gereken yollar!

"Öfke, çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, zorlayıcı bir duyguya dönüşebiliyor. Kontrol edebilmek için ise önce öfkenin altında yatan nedenlere bakmak gerekiyor" diye konuşan Kinik Psikolog Şehitnur Zülfikar ve çocuklarda öfkenin genellikle iki durumda yaygın olarak görüldüğünü ifade ediyor;

"Öfkenin arkasında kolaylıkla üstesinden gelinebilecek temel bir fiziksel ihtiyaç yani aç ve yorgun olmak olabileceği gibi bazı zamanlarda daha derin nedenler de olabilir. Burada çocuğun yoksunluğunu çektiği herhangi bir duygusal ihtiyacı olup olmadığını anlamak gerekmektedir. Çocuk; sevgi, şefkat, ilgi, dikkate alınma, kabul görme, takdir edilme, yakınlık kurma, gözetilme, aidiyet, bağ kurma gibi çok önemli duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasını bekliyor olabilir."

Anlaşılmak, dikkate alınmak yetişkinler kadar çocukların da eksikliğini hissettiği duygusal ihtiyaçlardır diyen Şehitnur Zülfikar sözlerine şöyle devam ediyor; “Ciddiye alınmayan duygular çocuklardaki öfkeyi daha da görünür kılıyor. Fiziksel ve duygusal ihtiyaçları karşılanmayan, ya da istismara uğramış çocuklarda öfke problemine daha çok rastlanılıyor.”

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...