Tarih : 26.10.2021 - 12:33 Yorum : 0

Bilim dünyasını şaşırtan Covid-19 araştırması! Covid geçirenlerin yüzde 25'i zihinsel sorun yaşıyor!

ABD'de yapılan bir araştırma, Koronavirüsün zihinsel problemlere sebebiyet verdiğine dair çarpıcı buldular ortaya koydu. Koronavirüs hastalarının en az 4'te birinin, zihinsel problemler yaşadığı ortaya çıktı.

Bilim dünyasını şaşırtan Covid-19 araştırması! Covid geçirenlerin yüzde 25'i zihinsel sorun yaşıyor!

New York'taki Mount Sinai hastanelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları üzerinde yapılan araştırma, hastaların yüzde 24'ünün "uzun kovid" olarak tanımlanan semptomları gösterdiğini ortaya koydu. Araştırmada iyileştikten aylar sonra hastaların sağlık sorunları yaşamaya devam ettiği belirtildi. Koronavirüsün insan vücudunda meydana getirdiği kalıcı hasarlardan birinin de zihinsel sorunlar olduğu tespit edildi.

ZİHİNSEL PROBLEMLER 7 AYDAN FAZLA SÜRÜYOR

Araştırma, bu hastaların hafıza, çoklu görevleri yerine getirme, düşünme hızı ve dikkat sağlama gibi zihinsel becerilerde yaşadıklarını ortaya koydu. Ayrıca bu problemlerin teşhisin ardından 7 aydan fazla devam ettiğini açığa çıkarttı.

ESKİ HATIRLAR YOK OLUYOR

Hastaların yaşadığı en yaygın sorunun, yeni hatıralar yaratamamak ve eski hatıraları geri çağıramamak olduğu da vurgulandı. Araştırmanın yazarları, uzun süreli zihinsel problemlerin, hastaların yaşları ve hastalığın şiddeti ile bağlantısının bulunmadığını belirterek, zihinsel beceri testlerinin, hastaların yaşından bağımsız olarak Kovid-19 bakımının standardı haline getirilmesini önerdi.

Araştırmada hastalığı hafif geçiren gençlerde bu problemlerin neden ortaya çıktığı ve ne zaman iyileşeceklerinin bilinmediği kaydedildi. Bazı hastaların zihinsel problemleri nedeniyle kendilerine bakamayacak duruma geldiklerinin dile getirildi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber