27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-10-21 10:43:35

Covid gereğinden bir yıl daha uzun sürecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ''Gereğinden bir yıl daha uzun süreceğini'' açıkladı.

Covid gereğinden bir yıl daha uzun sürecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen ve iki senedir dünyanın her bir noktasını saran Covid-19 pandemisi hakkında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni açıklamalara imza attı. Örgütün üst düzey yöneticilerinden Dr. Bruce Aylward, yoksul ülkelerin yeterli aşıya ulaşamadıklarını bu nedenle Covid salgınının ''Gereğinden bir yıl daha uzun süreceğini, 2022'de de etkili olacağını'' söyledi.

Afrika kıtasında nüfusun %5'inden azı aşılanmış durumda, diğer kıtaların çoğunda bu oran %40. Dr. Aylward, ilaç şirketlerinin en düşük gelirli ülkelere öncelik verebilmeleri için varlıklı ülkelere aşı kuyruğundaki yerlerini bu ülkelere bırakmaları çağrısında bulundu. Dr. Aylward, "Gerçekten hızlanmamız gerekiyor, yoksa biliyor musunuz? Bu pandemi gereğinden fazla bir yıl daha devam edecek" dedi.

AFRİKA'DA SADECE %2,6 DOZ AŞI YAPILDI

''The People's Vaccine'' adlı sivil toplum kuruluşları ittifakı, ilaç şirketleri ve zengin ülkeler tarafından vaat edilen yedi dozdan sadece birinin aslında daha yoksul ülkelere ulaştığını gösteren yeni veriler yayımladı. Covid aşılarının büyük çoğunluğu yüksek gelirli ya da üst orta gelirli ülkelerde yapıldı. Küresel olarak uygulanan dozların sadece yüzde 2,6'sı Afrika'da yapıldı.

AŞI DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK

İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın da aralarında olduğu bazı toplum kuruluşları İngiltere ve Kanada'yı, aşıları dünya çapında adaletli bir şekilde dağıtmak için BM destekli küresel program olan Covax aracılığıyla kendi halkları için aşı tedarik etmekle suçluyor. Resmi rakamlar, bu yılın başlarında İngiltere'nin 539,370 Pfizer dozu aldığını, Kanada'nın ise bir milyondan biraz daha az AstraZeneca dozu aldığını gösteriyor.

Covax en başından beri zengin ülkeler de dahil olmak üzere tüm ülkelerin kendi havuzundan aşı elde edebilmelerini amaçlıyordu. Ancak çoğu G7 ülkesi, ilaç şirketleriyle kendi bire bir anlaşmaları yapınca Covax havuzdan çekildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Oxfam'ın Küresel Sağlık Danışmanı Rohit Malpani, Covax mekanizmasına ödeme yapan İngiltere ve Kanada'nın teknik olarak bu yolla aşı alma hakkına sahip olduğunu söyledi ancak her ikisinin de kendi ikili anlaşmaları uyarınca milyonlarca doz elde ettikleri göz önüne alındığında bunun hâlâ "ahlâki olarak savunulamaz" olduğunu belirtti ve ekledi:

"Bu dozları Covax aracılığıyla almamalıydılar. Çifte kazanç elde ettiler ve bu zaten sıranın gerisinde olan yoksul ülkelerin daha uzun süre bekleyeceği anlamına geliyor."

Etiketler