• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1342
 • down
  USD
  7.875
 • down
  EURO
  9.3788
 • up
  GBP
  10.5412
 • down
  Altın
  458.354
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 21.10.2020 - 20:18 Yorum : 0

Deksametazon nedir / Deksametazon ne için kullanılır

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında sadece 'Deksametazon' isimli ilacın, durumu şiddetli olan hastalarda etkili olduğu açıklandı. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, tarafından açıklanan bu bilgi sonrası birçok kişi 'Deksametazon' ilacıyla ilgili bilgileri araştırmaya başladı. Peki Deksametazon nedir, Deksametazon ne için kullanılır, yeni tip koronavirüs tedavisinde Deksametazon kullanımının yeri nedir?

Deksametazon nedir / Deksametazon ne için kullanılır

Yeni tip koronavirüs yada bilinen adıyla Kovid-19 tedavisinde kullanılan ve hastalığı ağır geçirenlerde etkili olduğu bildirilen Deksametazon nedir, Deksametazon'un içeriğinde ne bulunuyor? İşte detaylar...

DEKSAMETAZON NEDİR?

Deksametazon bir tür kortikosteroid ilacıdır. Romatizmal problemler, bir dizi cilt hastalığı, şiddetli alerji, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, krup, beyin şişmesi, oftalmik cerrahiyi takiben oküler ağrı ve tüberkülozda antibiyotikler gibi birçok durumun tedavisinde kullanılır. Deksametazonun etkileri sıklıkla bir gün içinde görülür ve yaklaşık üç gün sürer. İlk olarak 1957 yılında yapılan Deksametazon,1961 yılında tıbbi kullanım için onaylanmıştır.

DEKSAMETAZON NE İÇİN KULLANILIR?

- Bir anti-enflamatuar ilaç olarak. Deksametazon, vücudun çeşitli bölgelerindeki iltihabı hafifletir. Özellikle omurga ve beynin tümörleri ile ilişkili şişliği (ödemi) azaltmak ve göz iltihabını tedavi etmek için kullanılır.

- Alerjik reaksiyonları tedavi etmek veya önlemek için.

- Bazı otoimmün hastalıkların, cilt rahatsızlıklarının, astımın ve diğer akciğer rahatsızlıklarının tedavisi olarak.

- Lösemi, lenfoma ve multipl miyelom gibi çeşitli kanserlerin tedavisi için.

- Bazı kemoterapi ilaçlarıyla ilişkili bulantı ve kusmayı tedavi etmek için.

- Şiddetli iştah sorunu olan kanser hastalarında iştahı uyarmak için kullanılır.

- Ayrıca adrenal yetmezlik durumlarında (adrenal bezler tarafından üretilen gerekli steroidlerin düşük üretimi) steroidlerin yerini almak için kullanılır.

- Son dönemde koronavirüs tedavisinde de etkili şekilde kullanılıyor.

DEKSAMETAZON YAN ETKİLERİ NELER?

Deksametazonun kullanımında çoğu insan aynı şekilde yan etki göstermez.

- İştah artışı

- Sinirlilik

- Uyku güçlüğü (uykusuzluk)

- Ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda şişme (sıvı tutma)

- Göğüste ağrılı yanma hissi

- Kas Güçsüzlüğü

- Yara iyileşmesinde bozulma

- Artan kan şekeri seviyeleri.

- Baş ağrısı

- Baş dönmesi

- Ruh hali değişiklikleri

- Katarakt ve kemik incelmesi (uzun süreli kullanımda)

DEKSAMETAZON TÜRKİYE'DE KULLANILIYOR MU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'de yapılan araştırma sonucu 'Şimdiye kadar ölüm oranını azaltan ilk ilaç' olarak açıklanan Deksametazon ilacının, Türkiye'de koronavirüs salgını başladığından beri hastaların tedavisinde kullanıldığını açıkladı.

DEKSAMETAZON NE KADAR?

Deksametazon, Ucuz olması nedeniyle ilacın yüksek vaka sayısıyla baş etmekte zorlanan yoksul ülkeler için de yararlı olacağı belirtilen Deksametazon'un yüksek risk grubundaki hastalarda etkili olduğu ortaya çıktı. Deksametazon çok ucuz ve ulaşılabilir olduğu biliniyor.

DEKSAMETAZON KORONAVİRÜS TEDAVİSİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus'un, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı düzenledi.

Örgüt tarafından koordine edilen Kovid-19 terapötiklerinin değerlendirildiği Dayanışma Denemesi'nin geçici sonuçlarına değinen Ghebreyesus, 'Remdesivir' adlı antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Kovid-19 kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığının ortaya çıktığını belirtti.

Ghebreyesus, çıkan olumsuz sonuçlara rağmen DSÖ'nün mart ayında 30 ülkede bulunan toplam 500 hastanede yaklaşık 13 bin gönüllünün katılımıyla başlattığı Dayanışma Denemesi'nin devam edeceğini aktardı.

Dayanışma Denemesi her ay yaklaşık 2000 hastayı bünyesine kattığını ve monoklonal antikorlar ve yeni antiviraller dahil olmak üzere diğer tedavilere devam edeceğini belirten Ghebreyesus, "Şimdilik, kortikosteroid deksametazon, Kovid-19'u şiddetli geçiren hastalarda etkili olduğu ortaya çıkan tek terapötiktir." dedi.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber