2021-12-27 16:44:10

Delmicron nedir? Delmicron belirtileri nelerdir, Olmicron’dan farkı nedir?

“Delmicron nedir?” sorusu, son dönemlerde gündemde yerini koruyan olmicron tehlikesinin ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yaklaşık 2 yıldır devam eden Covid-19 salgını, farklı varyantlarla etkisini sürdürmeye devam ediyor. Delta varyantının ardından panik yaşatan olmicron varyantı henüz etkisini yitirmeden şimdi de Delta ve Olmicron birleşimi ‘delmicron’ varyantı paniği başladı. Koronavirüse karşı alınacak tedbirleri yakından takip eden vatandaşlar, “Delmicron nedir?”, “Delmicron belirtileri nedir?”, “Delmicron’un Olmicron’dan farkı nedir?” “Aşılar Delmicron’a karşı etkili mi? sorularına cevap arıyor.

Delmicron nedir? Delmicron belirtileri nelerdir, Olmicron’dan farkı nedir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüsün etkisi tüm hızıyla devam ediyor. Farklı varyantlarla panik yaşatan covid-19 salgını, şimdi de ‘delmicron’ varyantıyla gündemde. Delta ve Omicron varyantlarının birleşimi olarak tanımlanan Delmicron varyantı, vatandaşlar tarafından tüm detaylarıyla merak ediliyor. Peki Delmicron nedir? Delmicron belirtileri nelerdir? Delmicron’un Omicron’dan farkı nedir? Aşılar Delmicron’a karşı etkili mi? İşte detaylar…

DELMİCRON NEDİR?

Delmicron, Alfa, Beta, Gama ya da diğer varyantlar gibi Koronavirüsün mutasyona uğramış olan yeni bir varyantı olarak değil, mevcut iki varyantın birleşiminden meydana gelen bir varyant olarak taımlanıyor. Delta ve Omicron varyantlarının birleşimi ile ortaya çıkması nedeniyle ‘Delmicron’ olarak adlandırılmıştır. Hızlı bir şekilde yayılmakta olan bu varyant Avrupa’da ve ABD’de etkin bir durumda.

Delta ve Omicron varyantlarının farklı özelliklerini taşıyan Delmicron, etkileri ve hızıyla ciddi bir tehlike olarak görülüyor. Nisan ayının ortasından Haziran ayının ortasına kadar tüm dünyada etkisini gösteren Delta varyantı, milyonlarca can kaybına neden olmuştu. Aynı şekilde ilk olarak Afrika ülkelerinde görünen ve hala etkisini sürdürmekte olan Omicron varyantı da ciddi boyutlarda bir paniğin yaşanmasına neden olmuş, geliştirilmiş olan aşıların ve doğal enfeksiyonun sağlamış olduğu bağışıklığı dahi geçebileceği belirtilmişti.

Delmicron varyantı ise özellikle Avrupa ve ABD’de meydana gelen Delta ve Olmicron varyantlarının yükselişi ile meydana gelmiş ve iki varyatın da belirgin özelliklerini taşımakta olan çifte bir varyant olma özelliği taşıyor.

DELMİCRON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Delta ve Omicron varyantlarının birleşimi ile meydana gelen Delmicron varyantı, her iki varyantın da belirgin özelliklerini ve belirtilerini taşımaktadır. Omicron varyantının en sık görünen semptomları, boğaz ağrısı, yorgunluk ve baş ağrısıdır. Delta varyantında ise ciddi semptomlarla birlikte hastaneye yatış riski de oldukça fazladır. Delta varyantı aynı zamanda enfeksiyon sonrası beyin sisi, saç dökülmesi, kas ağrısı gibi uzun vadeli semptomlara da neden olabiliyor.

Delmicron varyantının ise bu iki varyantın tüm semptomlarını taşıma özelliğine sahip olduğu, bulaşma hızının da oldukça yüksek seyredeceği öngörülüyor. Fakat yine de detaylı bir çalışma yapılması gerektiği düşünülüyor. Aşıların bu varyanta etki edip etmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Delta ve Olmicron varyantlarının birleşimi olarak meydana gelen Delmicron varyantının belirtileri şu şekilde belirtiliyor:

  • Yüksek ateş
  • Tat veya koku alma duyusunda değişiklik
  • Boğaz ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Kalıcı öksürük

DELMİCRON’UN OMİCRON’DAN FARKI NEDİR?

Delta ve Olmicron varyantlarının birleşimi olan Delmicron, hemen hemen iki varyantın da özelliklerini taşıyor. Henüz net bir açıklamada bulunabilmek için daha detaylı bir araştırma ve çalışma yapılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, Delmicron varyantında her iki varyantın semptomlarına rastlanabildiğini vurguluyor.

Hindistan’dan Dr. Shashank Joshi, 'Times Of India’yla yapmış olduğu görüşmede Delmicron varyantına dair şu ifadeleri belirtiyor:

"Delmicron, Delta ve Omicron'un Avrupa ve ABD'de yükselişinin ardından ortaya çıktı. Delmicron'un hem Delta hem de Omicron'un başak proteinlerinin bir bileşimine sahip çifte bir varyant"

Etiketler