Tarih : 06.08.2014 - 17:41 Yorum : 0

Denize girecekler bu habere dikkat

Yaz aylarında en sık rastlanan vakalardan biri olan sığ sulara balıklama atlayışlar, tüm uyarılara rağmen her yıl çok sayıda omurilik felci ve ölüm vakalarına yol açıyor.

Denize girecekler bu habere dikkat

Sığ suya atlama olayı, en çok 12-25 yaş arası genç erkeklerde görülüyor. Central Hospital’dan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. A. Şahap Demirboğan, sığ suya atlamanın tehlikeli ve dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olduğunu söylüyor. Sığ suya balıklama atlayışlar boyun kırıklarına yol açabilir. Kırılma sonucu omurilikte zedelenme, ezilme, kesilme olabildiği gibi omuriliğin beyine yakın üst kısımlarında ani şişme oluşabilir. Solunum merkezi omuriliğin ani şişmesi yüzünden etkilendiğinden boğulma yaşanır. Kişi boğulmaktan kurtulsa dahi bu defa da felç olma riski ile karşı karşıya kalır. Sığ sulara atlamak omurilik felcine sebep olabilir ve bu vakaların büyük bir kısmı kafa travması da geçirdiğinden maalesef ölümle sonuçlanır. Omurilikteki hasar sonucu da birçok sinir hücresi kaybedilir. İşlevini kaybeden sinir hücreleri hiçbir şekilde geriye getirilemez. Bu yüzden de vücudun aşağı bölgesinde felç oluşur. Omuriliğin tamamı ileri derecede zarar gördüğünden kollar ve bacaklarda da duyu kaybı olur. Aynı zamanda iç organlarda da bozulmalara yol açabilir. Hastada bağırsak boşaltımı gerçekleşmeyebilir, akciğer-idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek işlevinde bozulmalar görülebilir. Ayrıca cildin direnci ve duyusunda azalma olacağından bası yaraları açılabilir. Tüm bu rahatsızlıklar rehabilitasyon sürecinde gecikmelere yol açar ve hastanın sağlık durumunun daha da ağırlaşmasına sebep olur Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nce yapılan araştırmalar, güvenli su derinliğinin 2 metre ve üzeri olduğunu belirtiyor. Gelişmiş ülkelerde 15 yaşın altındaki ölümlerde havuz kazalarının 2. sırayı aldığını ifade eden uzmanlar, boğulma olaylarında müdahalede geç kalınmasının, anoksik beyin sendromunu ortaya çıkarabileceğini de belirtiyor.
En çok genç erkeklerde görülüyor!
Sığ suya atlama vakalarının, 12-25 yaş arasındaki genç erkeklerde görülmesinin başlıca sebebi, o yaş grubundaki erkeklerin balıklama atlamayı genellikle cesaret gerektiren bir davranış ve bir güç göstergesi olarak görmelerinden kaynaklanıyor. Sığ suya balıklama atlama sonucu oluşan kazaların büyük çoğunluğunda kısmi veya tam felç görülüyor.
Derinliği bilinmeyen yerlerde yüzmeyin!
Derinliği bilinmeyen yerlerde yüzülecekse öncesinde iyice araştırma yapılmalıdır. Özellikle sığ suları gösteren uyarı levhalarının bulunmadığı yerlerden uzak durulmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu deniz kenarında uyarı levhaları olan ülkelerde sığ suya balıklama atlama vakalarının yüksek oranda azaldığı tespit edilmiştir.

Etiketler : Deniz Sığ Sular Uyarı
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber