Tarih : 06.01.2014 - 17:16 Yorum : 0

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar

Diyet Uzmanı Fatma Merve Kalelioğlu, 'Sık beslenmek kilo verdirir diye abartılmaması lazım, az tüketim ve sık tüketmek açıkçası kişiye göre değişmeli' dedi.

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar

Konu diyet olunca herkesten bir ses yükseldiğini ifade eden Kalelioğlu, sağlıklı beslenme ve diyet yapma konusunda herkesin düştüğü küçük hatalar olduğunu söyledi. Yağ yakan vücuttan yağ atan yiyecek olmadığını sadece metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, baharatlar, bitkiler olduğunu ifade eden Kalelioğlu, “Ama vücut hızlanacak diye sürekli onları tüketmek ya da miktarı abartmak aslında kendi kendimizi kaldırmamızdan başka bir şey değil.

Üzüm diyeti, lahana diyeti, karbonhidrat diyeti, protein diyeti. Her şeyi de kararında yeyip daha mutlu ve sağlıklı olmak varken neden tek tarz besin türleri ile günlerinizi geçirip vücudunuzu yıpratmayı kabulleniyorsunuz. Zayıflamayı ilaçlarla, bitki çayları, kürler ile başarmaya çalışıyorlar. Aslında zayıflama ilaçlarının kilo kaybında bir rolü olmuyor, aksine kişinin karaciğerinde hasara yol açıyor, kan şekerinde, tansiyonda sıkıntı oluşturuyor. İçilen bitki çayları kişide kilo kaybına yardımcı oluyor evet, ama kaybedilen kilo, su gidişi ve beraberinde hızlı geri dönüşler. Amaç zayıflamak değil sağlıklı beslenmek olmalı ki diyette hatalara düşünmemeli” diye konuştu.Kalelioğlu, aç kalmanın zayıflatacağı düşünüldüğünü ve kişiler zayıflamak için aç beklediğine dikkat çekerek, “Evet belki obez bir birey kısa bir süre aç kalsa ya da çok abartı besin tüketimi yapan bir birey aç kalsa kısa vadeli 4-5 kg verir ama sonrasında metabolizma yavaşlar ve geri kalan kilolar verilemez. Aksine yemeye başlayınca geri alım daha hızlı ve fazla da olur. Sık beslenmek kilo verdirir diye abartılmaması lazım, az tüketim ve sık tüketmek açıkçası kişiye göre değişmeliİdeal olarak 4-6 öğün öneririm ama şart değil tabiki. Kişinin hamilelik durumu veya mide by-passlı durumu ya da bebek beslenmesinde bu durum 8-12’yi de bulabilir . Önemli olan sizin durumunuz ve iştah baskılayabilmenizdir. Karbonhidrat tüketmeyin zayıflayın! Acaba öyle mi? Genel de diyetler neden bozulur, et yiyemediği, süt, yoğurt gibi protein kaynağını tüketmediniz diye diyet bozulur mu, aksine diyet yeterli karbonhidrat almadığı için kan şekerim düştü, tatlı krizim geldi gibi bahaneler ile karbonhidrat alımı ile bozulur. Yeterli alınan karbonhidrat sizin için diyeti daha yapılabilir hale getirir” şeklinde konuştu.Genel bir yanılgı da ‘spor yapıyorum zayıflıyorum, diyete gerek yok’ ya da ‘diyet yaparak zayıflıyorum spora gerek yok’ olduğuna dikkat çeken Kalelioğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Amaç sağlık olunca hem fiziksel aktivite olmalı hem diyet olmalı. Ne kadar pasif olursak her zaman kilo problemi yasarsınız, ne kadar doğru beslenmeyi bilmezseniz o kadar spor yapsam da kilo problemi yaşarsınız.Yanlışlara kalmadan sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmeyi öğreniniz.”

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber