2022-05-28 16:16:21 | Son Güncelleme : 2022-05-28 16:33:56

Binde bir görülüyor! 3 günlükken ameliyat edildi: Doktordan hayati dokunuş

Samsun'da yemek borusu olmadan doğan ve hemen müdahale edilmediği taktirde yaşama şansı olmayan minik bebek, gerçekleştirilen operasyonla hayata tutunması sağlandı.

Binde bir görülüyor! 3 günlükken ameliyat edildi: Doktordan hayati dokunuş
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Samsun'da27 yaşındaki Murat ve 26 yaşındaki İlknur Kaya çiftinin ilk bebekleri olan Evra Kaya, yemek borusu olmadan dünyaya geldi. Binde bir doğumda görülen ve erken müdahale edilmezse sonucu ölümle bitebilen bu rahatsızlığa karşı Kaya çifti, kızlarının hayatını kurtatrabilecek bir doktor arayışına girdi. 

Kaya çifti, Çocuk Cerrahisi Uzm. Opr. Dr. Ayşe Bahar Edirne’ye ulaştı. Uzm. Dr. Edirne, bebeğin 3 santimetre olan yemek borusunu ameliyatla 15 santimetreye çıkararak hayatını kurtardı.

"BİNDE BİR İHTİMALLE KARŞIMIZA ÇIKIYOR"

Bebeğin tedavisi hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Edirne, “Bebeğimiz doğduğunda yapılan ön tetkiklerde yemek borusunun olmadığı anlaşıldı. 2-3 günlük olduktan sonra ameliyatını gerçekleştirdik. 15 gün sonrasında da ağızdan beslemeye başladık. Yemek borusunun oluştuğunu çekilen filmlerde tetkik ettik. Sonrasında da ailesinin yanına verdik. Kontrolleri yapıldığında ise hiçbir problemi olmadığı görüldü. Eğer bu hastalık tespit edildiğinde zamanında tedavi edilmezse yemek borusu olmadığı için bebeğin beslenme şansı olmuyor. Ondan sonra da maalesef yaşama şansı olmuyor" ifadelerini kullandı.

"AMELİYAT YAPILMAZSA YAŞAMA ŞANSI OLMAYAN BİR HASTALIK"

Acil tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirten Edirne, "Öncelikle ultrason ve ön tetkikler yapılıyor. Bütün hazırlıklar yapıldıktan sonra özellikle yeni doğan yoğun bakımın olduğu bir donanımlı bir hastanede bakımının yapılması gerekiyor. Ameliyat da başarılı geçtiği takdirde bu şekilde doğan bebekler hayata tutunuyorlar. Ameliyat yapılmazsa yaşama şansı olmayan bir hastalıktır. Binde bir ihtimalle karşımıza çıkıyor” dedi.

"ZORLU BİR SÜREÇTİ"

Anne İlknur Kaya, “Bebeğimiz doğduğunda yemek borusu olmadığı tespit edildi. Bu vesileyle doktorumuz Bahar Hanım ile tanıştık. Hocamız bize yol gösterdi. Tedavi sürecini anlattı. Tabii ki kolay şeyler yaşamadık. 25 gün çocuğumuzdan ayrı kaldık. Zorlu bir süreçti ama çok şükür başarıyla atlattık” diye konuştu.

Baba Murat Kaya ise “Tanı koyulduğunda hemen araştırmaya başladık. Bahar hocamızın daha önce bu operasyonu başarılı bir şekilde yaptığını gördük. Kendisi bize yardımcı oldu. Telefon görüşmesinde bile ameliyatı çok rahat bir şekilde yapacağını söyledi. Tedavisi olan bir rahatsızlık olduğunu bize bildirdi. Şu anda bebeğimiz çok sağlıklı. Herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.