Tarih : 10.05.2021 - 21:40 Yorum : 0

DSÖ: Kovid-19 vaka ve ölüm sayıları düşüyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın pek çok bölgesinde Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının düştüğünü bildirdi.

DSÖ: Kovid-19 vaka ve ölüm sayıları düşüyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının sayısında bir durağanlık görüyoruz ve Amerika ve Avrupa da dahil pek çok bölgede vaka ve ölüm sayıları düşüyor." dedi.

"KABUL EDİLEMEZ DERECEDE YÜKSEK"

Ghebreyesus, geçen hafta dünya genelinde 5,4 milyondan fazla vaka ve yaklaşık 90 bin Kovid-19 kaynaklı ölüm olduğunu ve bu rakamların "kabul edilemez derecede yüksek" olduğunu açıkladı.

Ghebreyesus, salgın başından bu yana DSÖ'nün yaklaşık 158 milyon Kovid-19 vakası ve 3,3 milyon ölümü teyit ettiğini aktardı.

"AŞILARDAKİ 'ŞOK EDİCİ KÜRESEL EŞİTSİZLİK' BÜYÜK RİSK"

Ghebreyesus, küresel çapta şimdiye kadar 1,2 milyar doz aşı yapıldığı bilgisini paylaştı. Ghebreyesus, yeteri miktarda Kovid-19 aşısına sahip şanslı ülkelerde aşıların ağır hastalıkları ve ölümleri engellediğine işaret etti.

Ghebreyesus, "Ancak aşılara erişimdeki şok edici küresel eşitsizlik, salgının sona ermesinin önündeki en büyük risklerden biri olmaya devam ediyor." uyarısında bulundu.

DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELER RİSK ALTINDA

Dünya nüfusunun yüzde 53'ünü temsil eden yüksek ve üst-orta gelirli ülkelerinin mevcut Kovid-19 aşılarının yüzde 83'ünü tedarik ettiğini belirten Ghebreyesus, buna karşılık, küresel nüfusun yüzde 47'sini oluşturan düşük ve orta gelirli ülkelere giden Kovid-19 aşılarının oranının ise sadece yüzde 17'de kaldığını kaydetti.

"B.1.617 ENDİŞE VERİCİ BİR VARYANT ÇEŞİDİ"

DSÖ'nün Kovid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise bir soru üzerine, Hindistan'da görülen "B.1.617" adı verilen virüs varyantına ilişkin, "Bunu, küresel düzeyde endişe verici bir varyant çeşidi olarak sınıflandırıyoruz." ifadesini kullandı.

Kerkhove, söz konusu varyantın daha kolay yayıldığına dair bazı ön araştırma sonuçları olduğunu belirtti.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber