21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 5.29 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-12-06 06:52:57

DSÖ'den Omicron'a karşı aşı açıklaması

Omicron ile ilgili araştırmalar yoğunlaştı. DSÖ'ye henüz bir ölüm vakası bildirilmedi. Yeni varyantın ciddi bir hastalığa yol açıp açmadığı da bilinmiyor.

DSÖ'den Omicron'a karşı aşı açıklaması
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü, Omicron varyantıyla ilgili araştırmaların sürdüğünü belirterek, söz konusu varyant sebebiyle henüz bir ölüm bildirilmediğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un Omicron varyantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisinde düzenlenen haftalık basın toplantısında, Omicron varyantı hakkında aşı üreticilerinin yaptığı açıklamalara ilişkin soruları cevapladı.

Moderna ve BioNTech-Pfizer’dan arka arkaya gelen “Omicron’a karşı yeni aşı” açıklamalarına ilişkin Lindmeier “Aşı üreticilerinin hâlihazırda önceden planlamaya başlamaları ve mevcut aşıyı değiştirmek zorunda kalma ihtimalini planlamaları çok tavsiye edilen bir durum. Bu, son alarm zili çalana kadar beklemekten daha iyidir” değerlendirmesinde bulundu.

MEVCUT AŞILARIN ETKİNLİĞİ İÇİN SÜRE ŞART

Lindmeier, mevcut Covid aşılarının Omicron’a karşı etkili olup olmadığının ortaya çıkması için zamana ihtiyaç duyulduğunu, tüm parçaların bir araya getirildikten sonra aşıların etkinliğinin ortaya çıkacağını vurguladı. Omicron varyantına ilişkin tam değerlendirme yapmanın biraz zaman alacağını belirten Lindmeier “Varyant ilk ortaya çıktığında, bu süreyi 2-3 hafta olarak duyurduk. Bu yeni varyant sebebiyle DSÖ’ye henüz bir ölüm raporu bildirilmedi. Omicronun bulaşıcılığına ve ciddi hastalığa sebep olup olmadığına ilişkin araştırmalar devam ediyor” dedi.

Lindmeier, salgında baskın varyantın yüzde 90 ile Delta varyantı olduğunun altını çizdi.

Etiketler