2022-07-30 16:29:21 | Son Güncelleme : 2022-07-31 23:07:30

DSÖ’den sonra ABD de acil durum ilan etti

DSÖ’nün ardından ABD'nin New Yok eyaletinde artan maymun çiçeği vakaları nedeniyle acil durum ilan edildi.

DSÖ’den sonra ABD de acil durum ilan etti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyada hızla yayılmaya devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından "küresel acil durum" olarak nitelendirilen maymun çiçeği virüsü, ABD'de de paniğe neden oldu. New York Valisi Kathy Hochul, vakaların hızla artışı nedeniyle "afet acil durumu" ilan edildiğini bildirdi. Virüsün dünyada giderek yayılması endişeleri arttırıyor. 

HER İLACI KULLANMALIYIZ 

Hochul tarafından yapılan açıklamada, "New York eyaletindeki maymun çiçeği salgınıyla ilgili son verileri inceledikten sonra, bu salgınla yüzleşmek için devam eden çabalarımızı güçlendirmek için 'afet acil durumu' ilan ediyorum" denildi.

Ülkedeki 4 maymun çiçeği vakasının 1'den fazlasının New York eyaletinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu işfadeler yer aldı: "Buna karşı koyarken, cephaneliğimizdeki her aracı kullanmamız gerekiyor. Salgının şu anda belirli risk grupları üzerinde orantısız bir etkiye sahip olmasının yollarını ayırt etmek önemli. Bu nedenle ekibim ve ben, daha fazla aşı sağlamak, test kapasitesini artırmak ve halkı bu salgın sırasında nasıl güvende kalacakları konusunda sorumlu bir şekilde eğitmek için gece gündüz çalışıyoruz." 

AVRUPA'DA İLK ÖLÜM

Öte yandan, İspanya'da maymun çiçeği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanan 1 kişi ile Avrupa'da ilk kez maymun çiçeği bağlantılı ölüm gerçekleşmişti. Böylece maymun çiçeğinden ölümler ilk kez Afrika'nın dışına çıkmış oldu. Brezilya'da da lenfoma kanseri ile mücadele eden 1 kişi maymun çiçeği sebebiyle yaşamını yitirmişti.