Tgrt Haber
13 Şubat 2024 13:21 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 13:45

Egzama nedir, neden olur? Egzama bulaşıcı mıdır?

Egzama nedir, neden olur? Egzama, cilt kuruluğu, kaşıntı ve döküntülerle karakterize yaygın bir cilt rahatsızlığıdır ancak bulaşıcı değildir. Egzama bulaşıcı mıdır? İşte detaylar...

Editör: Selçuk Hoş / Kaynak: TGRT Haber
Egzama nedir, neden olur? Egzama bulaşıcı mıdır?

Egzama, cilt kuruluğu, kaşıntı ve döküntülerle karakterize yaygın bir cilt rahatsızlığıdır ancak bulaşıcı değildir. İşte egzama hakkında bilinmesi gerekenler...

EGZAMA NEDİR?

Egzama, tıp literatüründe atopik dermatit olarak da adlandırılan, cilt kuruluğuna, kaşıntıya, döküntülere ve lekelere sebep olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle cildin bariyer fonksiyonunu zayıflatarak meydana gelir ve çocukluk döneminde daha sık görülse de her yaşta kişiyi etkileyebilir.

EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama, çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında tahriş edici maddelerle temas, çevresel faktörler (soğuk, kuru hava), alerjenler, stres, genetik yatkınlık ve bakteriyel enfeksiyonlar yer alır. Cildin bariyer fonksiyonunu bozan staphylococcus aureus adlı bakterinin de egzamaya katkısı bulunmaktadır.

EGZAMA BULAŞICI MIDIR?

Egzama hastalığı, temas yoluyla veya havadan bulaşarak yayılmaz. Dolayısıyla, egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Kişisel hijyen önlemleri ve tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir.

EGZAMA TEDAVİSİ VE GEÇİŞ SÜRESİ

Egzama, çocukluk döneminde başlamışsa zamanla düzelebilir ancak bazı durumlarda kronikleşebilir ve hayat boyu devam edebilir. Tedavide, cilt bakımı, nemlendirici kullanımı, alerjenlerden kaçınma, stres yönetimi ve gerekirse ilaç tedavisi gibi yöntemler uygulanır. Her bireyin durumu farklı olduğundan tedavi süreci ve sonuçları da kişiden kişiye değişebilir.

Egzama belirtileri olan kişilerin doktora başvurarak uzman görüşü alması önemlidir. Uzman kontrolünde uygulanan tedavilerle egzama belirtileri kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitesi artırılabilir.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...