2021-10-06 16:14:46

Sağlık Bakanlığından yeni karar: Evlenecek çiftlere ücretsiz SMA taraması yapılacak

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılacak Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı kapsamında, evlilik kararı alan çiftlere 81 ilde ücretsiz Spinal Müsküler Atrofi (SMA) taraması yapılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığından yeni karar: Evlenecek çiftlere ücretsiz SMA taraması yapılacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanlığınca 81 ilde uygulanacak program kapsamında, evlilik öncesindeki çiftlere ücretsiz Spinal Müsküler Atrofi (SMA) taraması yapılacak.

Ülke genelinde başlatılacak olan "Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı" kapsamında, 81 ilde evlenecek çiftler, ücretsiz SMA taraması yaptırabilecek.

İHALEDEN SONRA UYGULAMAYA GEÇİLECEK

Programda test için kullanılacak 800 bin tarama kiti alımı için Bakanlık tarafından düzenlenen ihaleye 8 Ekim saat 11.00'e kadar teklif toplanacak. İhale sürecinin ardından uygulamanın hızlıca hayata geçirilmesi planlanıyor.

RİSKLİ AİLELER İÇİN TÜP BEBEĞE YÖNLENDİRİLECEK

SMA genetik geçişli bir hastalık olduğundan, tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor. Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA'lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebek dünyaya geliyor. Uygulama, bunun önlenmesi için büyük önem taşıyor.

SMA NEDİR?

Sinir hücrelerini etkileyen, kalıtsal ve ilerleyici bir kas hastalığı olan SMA, nadir görülüyor. Hastalık, omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetlerin işleyişini bozuyor.

Etiketler