Tarih : 09.09.2021 - 16:57 Yorum : 0

Fahrettin Koca açıkladı! Koronavirüs aşısı hatırlatma dozu kimlere yapılacak?

Koronavirüs aşılama çalışmaları devam ederken hatırlatma dozu hakkında bilgilendirme yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyon ve virüse yakalanma oranını büyük ölçüde azalttığını vurguladı. Peki koronavirüs aşısı hatırlatma dozu kimlere yapılacak? Hatırlatma dozu kaç ay sonra yapılır? Koronavirüs aşısı neden tekrarlanıyor?

Fahrettin Koca açıkladı! Koronavirüs aşısı hatırlatma dozu kimlere yapılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından Covid-19 aşısı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Koronavirüse karşı tam koruma sağlaması ve vücudun antikor oluşturmaya devam etmesi için hatırlatma dozuna ihtiyaç olduğunu açıklayan Koca, salgının kontrol altına alınması için gerekli olduğunu söyledi. İşte ''Hatırlatma dozu kimlere yapılacak? Koronavirüs aşısı hatırlatma dozu yan etkileri nelerdir? Neden hatırlatma dozu yapılıyor?'' soruları ve bilmeniz gereken tüm detaylar.

KORONAVİRÜS AŞISI HATIRLATMA DOZU NEDİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu ardından açıklamam yaptı. Hatırlatma dozu aşısının önemine değinen Fahrettin Koca toplum bağışıklığı ve salgını seyrinin iyiye gitmesi için gerekli olduğuna değindi. Peki hatırlatma dozu nedir?

Hatırlatma dozu, 2 doz inaktif ve mRNA yani BioNTech aşısı olan kişilerin 3. doz olarak yaptırdığı aşıdır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin izni ve ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tavsiyesiyle yapılan hatırlatma dozu, belirli kişilere yapılacak. Hatırlatma dozu ile ilgili yapılan açıklamalar ''Koronavirüs aşıları işe yaramıyor mu? Aşılar zamanla etkisini kaybediyor'' gibi endişelerin ortaya çıkmasına neden oldu. ABD Hastalıkları Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan açıklamaya göre hatırlatma dozu; COVID-19 aşılarının yaygın olarak dolaşan Delta varyantına karşı bile ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümleri önlemesine ek olarak varyantların çoğalması ve etkisini artırmasıyla daha fazla koruma sağlamak için yapılıyor. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (HHS), koronavirüs aşısı olmuş kişilerin önümüzdeki aylarda korunmalarını artırmak için hatırlatma dozu almalarının faydalı olduğunu vurguluyor.

HATIRLATMA DOZU NE ZAMAN YAPILACAK?

Hatırlatma dozu ile ilgili haberler devam ederken ''Hatırlatma dozu ne zaman yapılacak?'' sorusu merak edilmeye başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan hatırlatma dozunun koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırdığını ifade etti. 3 doz aşı olmuş vatandaşların vaka sayıları içindeki oranı %2’den daha az olduğunu açıkladı. 2 doz mRNA aşısı olan kişilerin de ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozu yaptırmalarının koruyuculuğu artırdığını ifade etti. ABD Hastalıkları Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yapılan açıklamada ise; mRNA aşısı olan bireylerin (Pfizer-BioNTech veya Moderna) 8 ay sonra hatırlatma dozu için uygun hale geldiği ifade ediliyor.

HATIRLATMA DOZU KİMLERE YAPILACAK?

Hatırlatma dozu ile ilgili ''Hatırlatma dozu kimlere yapılacak?'' sorusu yükseldi. Hatırlatma dozu özellikle bağışıklığı düşük ve enfeksiyona yakalanma riski yüksek vatandaşlara yapılacak.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu video konferans yöntemi yaptığı toplantıda konuşan Fahrettin Koca, Türkiye’de hatırlatma dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon vatandaşın bulunduğunu hatırlattı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber