Tarih : 03.12.2021 - 17:42 Yorum : 0

Geçmeyen cilt lekeleri için formül! Evde cilt lekeleri nasıl giderilir?

Geçmeyen cilt lekeleri, birçok kadının korkulu rüyası haline geldi. Genel olarak güneş ışınları, beslenme düzensizlikleri, hormonal bozukluklar gibi sebeplerle ciltte meydana gelen problemler, çeşitli yöntem ve tedavilerle giderilebiliyor. Kadınlar, internet üzerinden “Geçmeyen cilt lekeleri için formül var mı?”, “Evde cilt lekeleri nasıl giderilir?” sorularına cevap arıyor.

Geçmeyen cilt lekeleri için formül! Evde cilt lekeleri nasıl giderilir?

Genellikle genetik faktörler, kullanıla kimyasal ürünler, ilaçlar, solaryum, güneş ışıkları, hormonal dengesizlikler gibi nedenlerle ortaya çıkmakta olan cilt lekeleri, çeşitli yöntem ve metotlarla giderilebilmektedir. Çene, alın ve yanak bölgelerinde meydana gelen bu lekelenmeler, detaylı bir cilt temizliği ve tedaviyle ortadan kaldırılabilir. Kadınların en büyük problemlerinden biri olan cilt problemleri için birbirinden farklı formülü sizler için derledik. İşte geçmeyen cilt lekeleri için etkili yöntemler!

CİLT LEKELERİNE KESİN ÇÖZÜM BULAN VAR MI?

Cilt yüzeyinde meydana gelen problemlerin alt yapısında farklı nedenler yatıyor olabilir. Bu nedenle her cilt problemi aynı yöntem ile giderilememektedir. Cilt lekelerini üç farklı kategoride ele alabiliriz:

Seboreik Keratoz: İlerleyen yaşla birlikte gelen bu problem genellikle göğüs, omuz ve yüz bölgesinde meydana gelen ben şeklinde lekelerdir. Bu lekeler zaman içerisinde kahverengi ya da siyah bir renge dönüşebilmektedir.

Melazma: Gebelik lekelenmesi olarak da bilinen melazma, yüksek oranda östrojen hormonu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Doğum kontrol haplarının buna neden olduğu belirtilmektedir. Cilt yüzeyinde genellikle alın, yanak ve üst dudak bölgelerinde meydana gelmektedir.

Lentigo: Cilt yüzeyinde yaygın olarak görülmekte olan çillerden daha koyu bir renkte olan bu leke, karaciğer lekesi olarak da adlandırılabilmektedir.

Cildinizde meydana gelen bu lekeleri, evde yapacağınız birkaç formülle gidermeniz mümkün olabilir. Sizler için evde rahatlıkla yapabileceğiniz maske formüllerini derledik…

EVDE CİLT LEKELERİ NASIL GİDERİLİR?

Sizler için derlemiş olduğumuz formülleri sadece bir tavsiye olarak değerlendirmenizi ve her zaman bir cilt uzmanına danışmanız gerektiğini unutmamalısınız…

LİMON SUYU

Cilt lekelerine genel olarak en iyi gelen ürünün limon olduğu söylenmektedir. İçerisinde bol miktarda bulunan sitrik asit, ciltteki ölü hücrelerin atılmasını ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlamaktadır. Bir pamuk yardımıyla limon suyunu cildinize masaj yaparak, yumuşak darbelerle uygulayarak, ılık suyla temizleyebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

Ciltteki lekelerin rengini açmanıza yardımcı olacak elma sirkesi, her gün yatmadan önce rahatlıkla uygulayabileceğiniz ürünlerden biridir. Pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Daha sonra yıkamadan uykuya dalabilirsiniz.

KARBONAT

Cilt lekelerinin giderilmesinde sıklıkla tercih edilmekte olan ürünlerden bir diğeri de karbonat. Cilt lekelerini giderdiği gibi bu lekelerin yeniden oluşmasının da önüne geçmektedir. Haftada birkaç gün ıslatmış olduğunuz cildiniz üzerine uygulayabileceğiniz karbonat, 5 dakika bekletilmesi sonucunda ılık suyla durulanması gerekmektedir.

ALOE VERA

Cildinizin yenilenmesinde etkili rol oynamakta olan Aloe vera, yanık, çatlak ve akne izi gibi problemlerin tedavisinde de tercih edilmektedir. Cildinize uyguladıktan sonra yarım saat beklemeniz durumunda ılık suyla yıkayabilirsiniz.

SALATALIK

Genel olarak cilt problemleri için tercih edilen ürünlerden biri olan salatalık, cildinizi dinlendirecek, yenileyecek ve lekelerin giderilmesinde oldukça etkili olacaktır. Dilimlediğiniz salatalıkları cildinize yerleştirip yarım saat bekletmeniz, lekelerin giderilmesi için yeterli olacaktır.

KETEN TOHUMU

Vücuda çok sayıda faydası olan keten tohumu, cilt lekelerinin giderilmesinde de oldukça etkilidir. Suyla karıştırılarak maske haline getirilen keten tohumu, cilde bir bez yardımıyla uygulanır ve biraz bekledikten sonra temizlenebilir.

PORTAKAL

Kabuklarının dış yüzeyi cilde değecek şekilde cildinize yerleştirdiğiniz portakal, ciltteki lekelerin giderilmesinde oldukça etkili olacaktır. Bir süre bekledikten sonra durulamanız yeterli olacaktır.

DOMATES

İçinde bulunan beta karoten sayesinde cildin yenilenmesini sağlamakta olan domates, cilt lekelerinin giderilmesi için etkili ürünlerden biridir. Tıpkı salatalıkta olduğu gibi dilimleyerek cildinize yerleştirebilirsiniz. Düzenli olarak yapmanız durumunda cilt lekelerinde meydana gelen azalma gözünüzden kaçmayacaktır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber