2022-05-07 10:57:08 | Son Güncelleme : 2022-05-07 11:16:47

'Gizemli hepatit' endişesi dünyayı sardı: Hastalık evcil hayvanlardan mı bulaştı?

İlk olarak İngiltere’de görülen ve dünyada birçok ülkeye yayılan gizemli hepatit virüsüne ilişkin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), bir açıklama yaptı. 200’den fazla çocukta görülen gizemli hastalığın, evcil hayvanlardan bulaşma ihtimali üzerinde bir araştırma yapıldığı aktarıldı.

'Gizemli hepatit' endişesi dünyayı sardı: Hastalık evcil hayvanlardan mı bulaştı?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüs salgınının devam ettiği bugünlerde çocuklarda ortaya çıkan ve etkeni henüz bilinmeyen gizemli hepatit virüsü endişeye yol açıyor. Bugüne kadar 200’den fazla çocukta görülen hastalığın nedeni henüz belirlenemedi.

Bu gizemli hastalıkla ilgili ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) bir açıklama yapıldı.

EVCİL HAYVANLARDAN MI BULAŞIYOR?

CDC'nin bulaşıcı hastalıklardan sorumlu müdür yardımcısı Dr. Jay Butler, eyaletlerin sağlık departmanlarıyla 5 çocuğun hayatını kaybettiği gizemli hastalık üzerine bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Butler, gizemli hastalığın hastalığın "evcil hayvanlardan bulaşmış olma ihtimalini" araştırdıklarını belirtti.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 94'Ü HASTANEYE KALDIRILDI

Butler, Ekim 2021'den bu yana nedeni bilinmeyen hepatit vakalarıyla ilgili şikayette bulunan çocukların yüzde 94'ünün hastaneye kaldırıldığını ve yüzde 14'ünün karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunu söyledi.

CDC yetkilisi, doktorlar ve halk sağlığı yetkililerine, karaciğer enzimleri yükselmiş 10 yaşın altındaki benzer çocuk vakaları olup olmadığını bildirmeleri konusunda çağrıda bulundu. Merkez, 21 Nisan'da da doktorları Alabama'da 9 çocukta görülen sıra dışı hepatit vakaları kümesi konusunda uyarmıştı.

SALGIN DÜNYAYA YAYILABİLİR

CDC'nin uyarısı, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan açıklanamayan hepatit vakalarıyla hastanelere gelen düzinelerce çocukla ilgili raporların ardından geldi. Hastalığa yakalanan çocukların çoğunda, yorgunluk, iştahsızlık, kusma, ishal, karın ağrısı, koyu renkli idrar, açık renkli dışkı ile ciltlerinde ve gözlerinde sararma gibi belirtiler görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Dünya Sağlık Örgütü Küresel Hepatit Programı'nda çalışan Dr. Philippa Easterbrook, 1 Mayıs itibarıyla 20 ülkede salgınla bağlantılı 228 olası vaka olduğunu ve 50'den fazla vakanın araştırıldığını kaydetmişti.

GİZEMLİ HEPATİT HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bugüne kadar toplam 13 ülkede görülen ve çocuklar arasında hızla yayılmakta olan gizemli hepatit hastalığının belirtileri merak ediliyor. Aşağıdaki belirtilerin çocuklarda görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği belirtildi:

  • İştah kaybı,
  • Yüksek ateş
  • Koyu idrar,
  • Sürekli olağandışı yorgun hissetmek,
  • Karın ağrısı,
  • Kas ve eklem ağrıları,
  • Kaşınan cilt,
  • Gözlerin veya cildin beyaz kısmının sararması (sarılık),
  • Soluk, gri renkli dışkı (kaka).

Etiketler