Tgrt Haber
30 Ocak 2024 10:47 - Güncelleme : 30 Ocak 2024 10:47

Gözlük ve lens kullanmak istemeyenlerin tercihi lazer oluyor!

Görme bozukluğu yaşayanların birçoğu gözlük ya da lens kullanmayı tercih ediyor. Gözlük veya lens kullanmak istemeyenlerin tercih farklı çeşitleri olan lazer operasyonu oluyor.

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Gözlük ve lens kullanmak istemeyenlerin tercihi lazer oluyor!
Göz, Miyop

Görme problemi yaşayan kişilerin çoğu gözlük veya lens kullanıyor. Uzmanlar bu iki yöntem dışında lazer operasyonunu da belli şartları taşıyanlar için öneriyor.

Gözlük veya lens kullanımını bırakmak için tercih ettiği lazer operasyonu hakkında BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Muhammed Talha Sadık Bilgilendirmelerde bulundu. Op. Dr. Muhammed Talha Sadık, “Lazer tedavisi 18 ile 45 yaş arasında olup, gözlük kullanmak istemeyen hastalarımıza önerdiğimiz tedavinin genel bir isimdir. Birkaç farklı lazer çeşidi bulunmaktadır. Lazer tedavisi miyop, hipermetrop ve astigmat olan hastalara yapabiliyoruz. Genellikle hastanın korneanın yapısı ya da numaraların çok yüksek olması gibi durumlarda uygulayamayabiliyoruz. Ama genellikte hastanın yüzde 95’i güvenli sınırlı alanlar sağladığı için gönül rahatlığıyla uygulayabiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gözlük ve lens kullanmak istemeyenlerin tercihi lazer oluyor!

İKİ GÖZE İŞLEM 10 DAKİKA SÜRÜYOR!

Op. Dr. Muhammed Talha Sadık, “Hastalara operasyonu gönül rahatlığıyla önerebiliyoruz. İki göz toplam 10 dakika gibi bir zaman alıyor. Buradaki 10 dakikanın iki dakikası sadece göze uyguladığımız lazer kısmı. Bu yöntemin ilkinde iki farklı basamak bulunmaktadır. İlk yöntemde gözün üzerine bir halka takıyoruz ve orada hastamız bir baskı hissediyor. Diğer basamakta ise genellikle göze çok dokunmuyoruz. Yalnızca lazer cihazı işlemi yapıyor ve numarayı sıfırlıyor. Biz bu yönteme lasik yöntemi diyoruz” diye konuştu. İkinci yöntem olan PRK yöntemi ile ilgili de konuşan Sadık, “Burada az önce bahsettiğim işlemin ilk basamağı bulunmamaktadır. İşleme diğer ikinci kısımdan başlıyoruz. Böyle olunca hem işlem süresi daha kısa oluyor hem hastanın hissettiği baskı kısmı ortadan kalkmış oluyor. Bu yöntemin avantajı ameliyatın kısa sürmesi. Fakat sonrasında ağrı, kızarıklık ve bulanık görme vs. Lasik yöntemine göre daha fazla oluyor. Burada hastanın uygunluğu ve beklentisi önemli o yüzden hasta ile karar veriyoruz” dedi.

LAZER TEKRAR UYGULANABİLİR!

Lazerin avantalarından biri de herhangi bir sıkıntıda tekrarlanabilir bir işlem olduğunun altını çizen Sadık, “Eğer hastanın son muayenesi tekrardan uygun ise hastaya yeniden müdahale edebiliyoruz. Genellikle daha çok numara kalan hastalar tekrar başvurabiliyor veya farklı şikâyetler olabiliyor. Geceleri kamaşma, parlamalar, bulanık görme gibi sorunlar karşısında hastaların rahatsızlıklarını giderecek tedaviler uygulayabiliyoruz. Zaten genellikle numara kalan hastalar tekrar başvuruyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...